Paszort Polski

Godlo PolskiPaszort Polski

Komunikat Wydany przez Konsulat Generalny RP w Chicago, USA

ZAOSTRZONE PRZEPISY PASZPORTOWE W POLSCE …
Konsulat RP w Chicago, USA opublikował komunikat, w którym informuje o zaostrzonych
przepisach wobec obywateli polskich posiadających równocześnie obywatelstwo innego kraju.
Powołując się na ustawy z 1962 i 1965 roku; polskie władze żądają, aby wszyscy, którym
przysługuje polski paszport (urodzeni w Polsce lub ich dzieci), posługiwali się nim wjeżdzając na teren Polski.

  Oto Treść Komunikatu:W związku ze zwiększonym zainteresowaniem zasadami przekraczania granicy przez obywateli polskich posiadających równoczesnie obywatelstwo innego państwa Konsulat Generalny RP w Chicago przypomina, ze w Polsce, podobnie jak w większości państw na świecie, w tym w krajach UE, USA i Kanadzie, obowiązuje zasada wyłączności własnego obywatelstwa. Zgodnie z nią osoba posiadająca np. obywatelstwo polskie i amerykańskie w Polsce jest wyłącznie obywatelem polskim. W związku z tym Straż Graniczna wymaga, aby przekraczając granice RP obywatel polski legitymował się paszportem polskim.
  Sprawa stosowania przez Straż Graniczną wymogu legitymowania się obywateli polskich paszportami nabrała ostrości w ostatnim czasie, po zainstalowaniu w punkcie kontrolnym na lotnisku Okęcie systemu „PESEL” umożliwiającego szybką weryfikację obywatelstwa polskiego osoby przekraczającej granicę. Do końca 2000 roku system „PESEL” zostanie zainstalowany i na pozostałych przejściach granicznych.
  Obowiązek stosowania prawa polskiego wobec osób posiadających obywatelstwo polskie niezależnie od posiadanego przez nich dodatkowo obywatelstwa innego państwa wynika z ustawy o obywatelstwie polskim z dn. 15.02.1962 r., która w art. 2 stwierdza, że:„obywatel polski w myśl prawa polskiego nie może być równocześnie uznawany za obywatela innego państwa”.

  Zasadę tę potwierdza ustawa Prawo prywatne międzynarodowe z dn. 12.11.1965 r., która w art. 2 par. 1 stanowi, że:
  „jeżeli ustawa przewiduje właściwość prawa ojczystwgo, obywatel polski podlega prawu polskiemu, chociażby prawo innego państwa uznawało go za obywatela tego państwa”

  Przygotowane obecnie projekty nowej ustawy o obywatelstwie polskim (rządowy i senacki) potwierdzają opisane wyżej zasady.Należy podkreślić, że obywatel polski ma prawo do powrotu do kraju w każdym przypadku, może więc prekroczyć granicę przy wjeździe nawet jeżeli nie posiada polskiego paszportu lub legitymuje się paszportem nieważnym. Natomiast przy wyjeździe zobowiźzany jest do okazania ważnego polskiego paszportu, gdyż zgodnie z ustawą o paszportach z dn. 29.11.1990 r. tylko ważny polski paszport jest dokumentem urzędowym upoważniającym obywatela polskiego do przekraczania granicy.W związku ze zwiększoną iloscią wniosków o wydanie paszportów Konsulat RP w Chicago informuje, że przyjmowane są podania codziennie od godziny 8:30 do 15:30, a w czwartki od 11:00 do 18:00. Sprawy paszportowe można przesyłać do nas rownież pocztą. Okres oczekiwania na paszport trwa jeden miesiąc, w trybie pośpieszonym 10 dni roboczych (za dodatkową opłatą 35 dolarów za express). Opłata za wymianę paszportu osoby dorosłej wynosi 130 dolarów, uczniom i emerytom przysługuje zniżka 50%, dzieci do 16 roku życia płacą 15 dolarów.Za Konsula GeneralnegoDorota Spychalska
  Wicekonsul
  Konsulat Generalny RP w Chicago
  Consulate General of the Republic of Poland
  1530 N. Lake Shore Drive
  Chicago, Illinois 60610-1695
  Tel: (312) 337-8166
  Fax: (312) 337-7841

  << Wróć do strony poprzedniej

Informacje są oparte na lokalnej prasie „Kurier Codzienny”

PolskiInternet.com

Reklamy

Przyłącz się do dyskusji i dodaj Swój własny komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s