Schengen na lotniskach pod koniec marca przyszłego roku

Polska stanie się od piątku swoistą trampoliną dla Ukraińców, którzy poszukają szczęścia raczej za Odrą.

• Jak będzie wyglądała kontrola na lotniskach?:

Na lotniskach zasady Schengen zostaną dopiero wprowadzone w ostatnim dniu marca przyszłego roku. I to na razie tylko w największych portach (jak warszawskie Okęcie), które zdołały na czas oddzielić części lotniska przeznaczone dla pasażerów korzystających z linii wewnątrz Schengen od reszty. Ale i wówczas dla nich nie zmieni się wiele. Nadal będziemy musieli okazać dowód tożsamości, tyle że nie Straży Granicznej, ale pracownikom linii lotniczych. Takie są wymogi bezpieczeństwa obowiązujące już teraz na trasach krajowych.”

W nocy z 20 na 21 grudnia uroczyste wejście Polski do Schengen – Onet.pl Wiadomości – 19.12.2007: “- ‘Maluch rozkręcony przez służby graniczne zostanie wystawiony na aukcję podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a wartburg sprzedany na cel charytatywny na niemieckim e-bay’u – zapowiedział rzecznik kostrzyńskiego magistratu Przemysław Jocz.””

Since our neighbours will be opening their border at midnight Lithuanian time, for the next 59 minutes we will be conducting minimal controls on randomly-selected people,” Polish border service spokesman Jacek Sonta told AFP.Polska wchodzi do strefy Schengen, schengen, granica, celnik, unia europejska, strefa: “Do strefy Schengen przyjęte zostały: Polska, Słowacja, Malta, Czechy, Węgry, Słowenia, Litwa, Łotwa i Estonia. Kontrole na granicach lądowych mają zniknąć w nocy z 20 na 21 grudnia, natomiast kontrole na lotniskach pod koniec marca przyszłego roku.”

Pojawią się też tzw. grupy mobilne– zespoły patrolowo-interwencyjne, których zadaniem będzie sprawdzanie dokumentów, legalności pobytu cudzoziemców oraz zapobieganie przemytowi.Pracę strażników będą usprawniać tzw. schengen-busy – specjalne samochody wyposażone w sprzęt niezbędny do przeprowadzania kontroli – np. komputer podłączony do baz danych zawierających informacje o osobach poszukiwanych, urządzenia do sprawdzania odcisków palców, czy mini laboratoria do wykrywania narkotyków. Komenda główna Straży Granicznej planuje, że docelowo będzie ich około 30.

Zgodnie z regulacją nadzór nad prawidłowym działaniem systemu masprawować minister spraw wewnętrznych i administracji i to on jestuprawniony do zablokowania dostępu do KSI danemu organowi, jeślistwierdzi, że doszło do nieprawidłowości. Funkcje nadzorcze nadfunkcjonowaniem polskiej części systemu ma też- zgodnie zopracowywanymi przepisami – Generalny Inspektor Ochrony DanychOsobowych.Ustawa ma przede wszystkim dostosować polskie prawo do włączenie się naszego kraju do układu z Schengen. Wprowadza ona m.in. definicje danych SIS (zawartych w Systemie Informacyjnym Schengen) i danych VIS (w Systemie Informacji Wizowej) a także Krajowego Systemu Informatycznego (KSI).Zgodnie z nim to właśnie KSI ma umożliwiać organom administracji publicznej i wymiaru sprawiedliwości dostęp do danych zgromadzonych w SIS i VIS. Ustawa określa też rodzaj informacji jakie mają być w tym systemie zamieszczane.Chodzi tu m.in. o informacje o osobach poszukiwanych, zaginionych, świadkach lub tych, którzy zostali wezwani do stawienia się przed sądami, a także o poszukiwanych pojazdach i przedmiotach. W KSI maja też znajdować się informacje o cudzoziemcach, którym z jakichś powodów odmówiono wjazdu do Polski. Ustawa określa też, jakie instytucje mają dostęp do powyższego systemu a poprzez niego do SIS i VIS.

Reklamy

0 komentarzy do “Schengen na lotniskach pod koniec marca przyszłego roku

Przyłącz się do dyskusji i dodaj Swój własny komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s