Każdy u was Kościuszko?

„Argument, że Amerykanie winni znieść wizy wjazdowe dla Polaków, ponieważ Polacy na to zasługują, Polacy tego oczekują, a ponadto od 1991 roku jednostronnie znieśli wizy dla Amerykanów, ma tyle samo sensu, co oczekiwanie, że Pamela Anderson zrobi wam loda, ponieważ wy jeszcze w 1991 r. zaoferowaliście przecież, że na każde życzenie Pameli gotowi jesteście wykonać jej minetę ułańską w najlepszym gatunku.

Wprawdzie Pamela nigdy się nie napraszała, żeby z wami figlować, ale za to wy jesteście już od 12 lat gotowi figlować z Pamelą. Tacy jesteście na te figle napaleni, że zupełnie nie rozumiecie, dlaczego ona pomimo waszej gotowości całkiem nie ma ochoty zrobić wam dobrze.

1. Kiedy Polska zniosła wizy dla obywateli USA w 1991 roku, Amerykanie wyraźnie powiedzieli, że ich prawo nie pozwala Stanom zrobić tego samego w stosunku do Polaków; natomiast znieśli wtedy opłaty wizowe. Nigdy nie mówili, że znoszą je do końca świata. Utrzymywali bezpłatność wiz, dopóki prawo amerykańskie na to pozwalało. Parę lat potem Kongres zmienił to prawo i wprowadził opłaty wizowe – dla wszystkich, nie tylko dla Polaków – i skończyło się. Natomiast prawo amerykańskie na temat bezwizowego wjazdu zostało takie jakie było, a Polska dalej nie spełnia wymagań tego prawa.

2. Jak chcecie wprowadzić wizy, wstręty, prohibicyjne opłaty, albo zakuwanie w kajdany i batożenie na lotniskach dla obywateli USA, w nadziei, że tym przymusicie Stany, aby was wpuszczały bez wiz – go straight ahead. Będziecie sie mogli tym pocieszać przez następne cztery i pół miesiąca, ponieważ od 1 maja 2004 przepis unijny jaki wejdzie w Polsce w życie zobowiązuje was do jednostronnego zaniechania wymagania wiz wjazdowych od miedzy innymi obywateli amerykanskich (oraz australijskich, kanadyjskich, nowozelandzkich i jeszcze paru innych krajów).

[Council Regulation (EC) No 539/2001 of 15 March 2001 listing the third countries whose nationals must be in possession of visas when crossing the external borders and those whose nationals are exempt from that requirement. Official Journal of the European Communities L 81/1 of 21.3.2001] europa.eu.int/eur-lex/pri/en/oj/dat/2001/l_081/l_08120010321en00010007.pdf

3. Jak to wie nawet wasze MSZ, 80-90% ruchu osobowego z USA do Polski to Polonia amerykańska w odwiedziny do rodzin. Amerykania amerykańska nie jeździ do Polski, woli latać na urlop do Las Vegas albo na Wyspy Bahama – bliżej, cieplej, lepsza obsługa, dużo taniej i dużo bezpieczniej. Ruch osobowy z USA do Polski systematycznie spada od 1999 roku, boście zrobili co mogli, by odstraszyć Polonię amerykańską od wizyt w kraju za pomocą wymagania od niej polskich paszportów, oraz za pomocą kilkudziesięciu zatrzymań rocznie na polskich lotniskach, za brak tych paszportów, ludzi usiłujących wrócić po urlopie do domu poza Polską. Przyznaliście się w 2000 roku do około 80 takich zatrzymań rocznie, późniejsze dane utajniliście.

4. W ten sposób pielęgnujecie sobie swoje własne dobre samopoczucie kosztem ludzi, którzy do was przyjeżdżają z wizytą, żeby się zobaczyć z rodziną i wydać w Polsce pieniądze, a nie żeby użerać się z waszymi sławnymi ze swego wdzięku i kompetencji urzędnikami. Wszędzie na świecie klientów, którzy przywożą ze sobą żywą gotowkę, całuje się na wyjezdnym w rękę, życzy miłej podróży i prosi, żeby zechcieli jeszcze kiedyś wpaść z wizytą. W Polsce im się grozi, że jak się wam tak spodoba, to ich do domu nie wypuścicie. Każdy urzędnik chce albo pokazać, albo nauczyć: „Ja wam, k…, pokażę! ” albo „Ja was, k…, nauczę!” Kraj pedagogów-ekshibicjonistów, cholera. A potem się dziwicie, że przyjazdy spadają i dziura budżetowa się pogłębia.

5. Na bis zaproponowaliście Polonii w USA przymus uzyskiwania najkosztowniejszych na świecie i najpowolniejszych w uzyskaniu na świecie paszportów. W celu wydania 10-letnich paszportów polskich każecie sobie przynosić całą stertę kosztownych, surrealnych i super-upierdliwych w uzyskaniu papierów po kilkadziesiąt dolarów za sztukę, powodując w ten sposób koszty idące w setki dolarów i wielomiesięczny okres oczekiwania na 10-letni paszport polski. Paszport tymczasowy wydajecie tylko tym, którzy złożą podanie o paszport 10-letni, po uzyskaniu wymaganych załączników na Golgocie waszej biurokracji, przy akompaniamencie chichotu waszych tłustych pind biurowych, które śmieszy do łez, jak się petent frustruje. Na protesty odpowiadacie, że tak jest wszędzie. Zapomnieliście tylko, że wasi petenci wiedzą lepiej od was, ile kosztuje w USA (Australii, Kanadzie, Europie Zachodniej etc.) miejscowy paszport 10-letni, i jak długo trwa jego wyrobienie.

6. Na drugi bis zaproponowaliście Polonii w USA i gdzie indziej, że będziecie jej wydawać polskie paszporty wyłącznie wtedy, jeśli zaopatrzy się w numery PESEL, których uzyskanie też zresztą trwa u was wiele miesięcy. Wasza ustawa o dowodach osobistych i ewidencji ludności oraz wasza informacja telefoniczna MSWiA w Warszawie podają, że numer PESEL musi mieć tylko obywatel zamieszkały stale w kraju, albo osoba przebywająca w Polsce ponad 2 miesiące, ale wam to nie wadzi.

7. Wymagając PESEL-u (a przy okazji kupy bardzo szczegółowych danych osobowych) od osób które ani w Polsce nie mieszkają, ani nie mają zamiaru mieszkać, stworzyliście u Polonii przekonanie graniczące z pewnością, że będziecie w niedalekiej przyszłości majstrować przy definicji „stałego zamieszkania w kraju”. Po co wam to? A cholera was wie. Może po to, żeby brać od Unii pieniądze wyliczone na większą niż rzeczywista liczbę ludności Polski? A może macie nadzieję, że uda wam się Polonię w przyszłości opodatkować, olewając demonstracyjnie prawo międzynarodowe i powszechnie na świecie przyjęty obyczaj fiskalny? Już dziś mogę was zapewnić, że kasę z jednego i drugiego źródła zobaczycie jak własne ucho, albowiem ani Komisja Europejska, ani Polonia Zachodu nie składają się w 100% z durniów.

8. Jeśli myślicie, że z tych waszych suplikacji o wjazd bezwizowy do USA nie przebijają na milę oczywiste dla każdego obserwatora intencje:

– wyeksportowania polskiego bezrobocia za ocean;

– zainstalowania sobie jeszcze grubszej niż obecnie transatlantyckiej rury z dolarami płynącymi do Polski – bez potrzeby zapewniania dawcom zielonych czegokolwiek w zamian przez Warszawę; oraz

– wymigania się w ten sposób od konieczności dokonania poważnych reform systemowych w Polsce;

to znaczy ze megalomania narodowa i polska telewizja publiczna odebrały wam rozum.

9. Grecja jest w NATO i Unii, a jej obywatele potrzebują wiz do USA. Izrael jest najważniejszym sojusznikiem strategicznym USA na Bliskim Wschodzie, ma w Stanach lobby, o jakim Polacy mogą tylko śnić, a jego obywatele potrzebują wiz do USA. Oba te kraje ubiegają się od dobrze ponad dwudziestu lat o to samo, co wy teraz chcielibyście sobie załatwić pod stołem w Waszyngtonie, najlepiej jeszcze przed wakacjami. ”

Każdy u was Kościuszko?

Reklamy

Przyłącz się do dyskusji i dodaj Swój własny komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s