Jaka pułapka?

wyślij znajomym | drukuj

Pulapka? Jaka pułapka? 2001-03-06 (17:14)
Piotr Stachańczyk

Prezentujemy pierwszą część sprawozdania z sobotniej konferencji podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Piotra Stachańczyka i dyrektora Departamentu Konsularnego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Andrzeja Kremera.

Zgodnie z przewidywaniami konferencję zdominowała problematyka obywatelstwa polskiego oraz wizowo-paszportowa.

W swoim wystąpieniu minister Stachańczyk zwrócił uwagę na nieporozumienia w kwestii tzw. „pułapki paszportowej”. W ubiegłym roku doszło do kilkudziesięciu (taką liczbę podał min. Stachańczyk) zatrzymań przez służby graniczne obywateli polskich posiadających również obywatelstwo kraju, w którym przebywają na stałe. Osoby te nie miały problemów z wjazdem do Polski na paszporcie obcym. Miały jednak problemy z wyjazdem. Twierdziły, że służby graniczne domagały się od nich polskich paszportów.

– Zjawisko pułapki paszportowej nie istnieje. Stwierdzam z całą odpowiedzialnością, że to jest kłamstwo – powiedział minister Stachańczyk.

Według ministra zatrzymania na granicy były całkowicie uprawnione. Dotyczyły bowiem osób, przeważnie Polaków z USA, które przyjeżdżały do Polski na paszporcie amerykańskim i przebywały w naszym kraju dłużej niż 90 dni (czyli tyle, ile mogą przebywać bez wizy w Polsce obywatele amerykańscy).W momencie zatrzymania przez służby graniczne takie osoby powoływały się na polskie obywatelstwo. Minister stwierdził, że jeżeli zatrzymani posiadali paszport polski, to nie mieli żadnych problemów z wyjazdem. Zatrzymywani byli ci, którzy na potwierdzenie obywatelstwa polskiego pokazywali dowód osobisty lub prawo jazdy.

Drugą kategorią zatrzymanych były dzieci z paszportem obcym wydanym w Polsce, których rodzice posługiwali się paszportem polskim. Przyczyną zatrzymań w takich przypadkach była obawa, że dziecko wywożone jest bez zgody jednego z rodziców, na co nie zezwala polskie prawo. Minister podkreślił, że polityka polskich władz w tym względzie będzie kontynowanana.

Tym samym stanowisko MSWiA nie uległo zmianie, a minister powtórzył to, co w ubiegłym roku twierdzili przedstawiciele rządu i Sejmu (dyr. Kozłowski i poseł Czarnecki) przy okazji dyskusji nad ustawą o obywatelstwie polskim.

Nawiązując do samej ustawy minister powiedział, że warunkiem jej przyjęcia przez obecny parlament jest szybkie wniesienie nowego projektu przez z grupę posłów z posłem Czarneckim na czele.

Zainteresowanie konferencją było mniejsze niż oczekiwano. Obecnych było ok. 20 osób, głównie przedstawicieli mediów i organizacji polonijnych w Kanadzie.

Konferencja odbyła się przy okazji wyjazdu przedstawicieli polskiego rządu w związku z Naradą Konsularną Korpusu Konsularnego i Placówek Ambasady Polskiej w Ottawie. Dotyczyła ona m.in. przepisów polskich, działalności prawa polskiego, promocji wizerunku Polski, polskiej kultury i tematyki ekonomicznej. (pat)
Źródło: strony internetowe Czesława Piasty

(WP)
dodaj swoją opinię
Test na klamstwo
KOLEJNE KLAMSTWO W OCZACH NARODU
Wladza prawde ci powie …
Piotr Stachanczyk jest komunista i potrzebuje dolary na wybory

https://obczyzna.wordpress.com/?p=1141

Reklamy

Przyłącz się do dyskusji i dodaj Swój własny komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s