Obywatelstwo polskie i inne

20/7/2003 13 lat nieustannego postępu

W pułapce paszportowej – c.d.
Przypadkiem znalazlem kopie wywiadu z poslanka Irena Chojnacka pt. „Obywatelstwo polskie i inne”, opublikowanego w „Dzienniku Lubelskim”, w dniu 19 lipca 1990 r. Wywiad przeprowadzila Ewa Ostrowska. Dzisiaj mija dokladnie trzynascie lat od tej publikacji. Warto przypomniec jakimi to wowczas sprawami zajmowal sie Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Otoz dowiadujemy sie, ze w Sejmie jest juz gotowy projekt nowej ustawy o obywatelstwie.

Ewa Ostrowska pyta:

„Ustawa z 1962 r. brutalnie pozbawiala prawa obywatelstwa. Sluzyl temu art.2 stwierdzajacy, ze obywatel polski w mysl prawa polskiego nie moze byc jednoczesnie uznawany za obywatela innego panstwa.”

Odpowiedz pani posel:
„Zostal zmieniony.”

„- Tak wiec Polak mieszkajacy np. w RFN bedzie mogl byc obywatelem Niemieckiej Republiki Federalnej i Polski?

– Tak, jezeli majac obywatelstwo niemieckie zechce miec takze obywatelstwo polskie.”

– Pomowmy teraz o skutkach pozytywnych plynacych z ustawy.

– Przyznanie prawa do podwojnego obywatelstwa ma wielkie znaczenie moralne, wyrownuje krzywdy z lat ubieglych. Dzis – i w przyszlosci – wielu Polakow osiedla sie zagranica, ale chca nadal byc Polakami, podwojne obywatelstwo pozwala im na to.”

No comment.

Janusz Rygielski
(C) CyberExpress

Zobacz także inne artykuły dotyczące „pułapki paszportowej”:
W pułapce paszportowej, czyli szantaż władz RP
Rozmowa z Rafałem
Rafał ma paszport
Rozmowa z Konsulem…
Compulsory Citizens of the non-conscious kind
List do MSZ…
Rafał Weiss już w Australii
Komu to służy?
W Nowym Jorku to dopiero są jaja…
O pułapce paszportowej – nieco inaczej
O paszportach w Radio SBS
Rezygnacja z obywatelstwa polskiego

Ilość komentarzy = 2 [ Zobacz ] [ Dodaj komentarz ]

Tumiwisizm (Smutniak) 22/7/2003
Po przeczytaniu tego wywiadu dostałem kaca moralnego gdyż natychmiast znzlazłem się w PRL-u.Nic nieznaczące odpowiedzi konsula świadczą o głebokiej niewiedzy przepisów . Kiedyś mówiono do nas „wiecie-rozumiecie” , dzisiaj demokratycznie wciska się adwersarzowi rozwodnioną papkę – ale całe szczęście pan Jaworski chodzi głową do góry mimo że jest na antypodach . Przyglądając się z dystansu nieudacznym posunięciom konsulatów , a w szczególności ich przedstawicielom , wcale się nie dziwię że wielu polonusów znalazło się w przykrej sytuacji . Dodawszy do tego idiotyczne przepisy paszportowe oraz o podwójnym obywatelstwie w efekcie mamy to co mamy . Jedynym aktem prawnym którym my Polacy możemy się poszczycić to była Konstytucja 3-go Maja. Niestety – dzisiaj takich umysłów już nie mamy , które potrafiłyby zrodzić taką ustawę . Za to knoty prawne umiemy produkować doskonale , a jeszcze lepiej potrafimy tych knotów bronić . Szczytem natomiast „tumiwisizmu” jest brak strony internetowej Konsulatu . To mój fryzjer zza rogu ma swoją stronę internetową a nasz Konsulat nie ? A tak przy okazji – może Konsulat wyjaśni nam dlaczego na połączenie telefoniczne w dobie komputeryzacji telefonów ( a taki system jest w Konsulacie ) trzeba czekać nawet i dwa dni (tak , tak – dwa dni tam dzwoniłem) , a jeszcze kilkanaście lat temu panienka z okienka łączyła mnie w ciągu kilku sekund ?

Nie chcieli jedni i drudzy. (Tomcio) 25/7/2003
Dlatego stałem się obywatelem świata. Nie należę do nikogo, chciałem „trochę” , tak sobie i dla Polski.., to znaczy w stronę, oni nie chcieli, więc nadal jestem wolny. Poczucie wolności jest wspaniałe. Panowie, czuję , że jestem wolny i nie szukam niczego w polskim konsulacie. Cenię to co posiadam. Oby tak dalej. Na podstawie dowodów i z własnego doświadczenia widzę , że konsulat polski jest marionetką , manipulatorem i kłamcą. Jeżeli tak nie jest, niech wytłumaczy swoje krętactwa mnie i innym. Proszę!
Reklamy

Przyłącz się do dyskusji i dodaj Swój własny komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s