Książeczka wojskowa

W związku z zapotrzebowaniem na info zapodaję:

Nie wyjadą bez polskiego paszportu.

Rzeczpospolita 15.06.2000

KAZIMIERZ GROBLEWSKI

Podobnie jak niedawno Dariusz Michalczewski, znany bokser reprezentujący Niemcy, także inni Polacy z podwójnym obywatelstwem będą mieli nadal problemy z wyjazdem z Polski, nie mając przy sobie polskiego paszportu.

Znajdujący się w parlamencie projekt nowej ustawy o obywatelstwie, która ma zastąpić obowiązującą ustawę z 1962 roku, nie tylko nie zmienia odnoszących się do tego problemu przepisów starej ustawy, ale wręcz zaostrza je. Przewiduje grzywnę za posługiwanie się przez obywateli polskich na terenie Polski paszportem innego państwa.

Przed kilkoma dniami problemy z opuszczeniem Polski miał Dariusz Michalczewski, znany bokser zawodowy. Urodzony w Polsce, pod koniec lat 80. został na stałe w Niemczech. Choć podkreśla, że czuje się Polakiem, to na zawodowym ringu występuje w barwach Niemiec. Funkcjonariuszowi Straży Granicznej na Okęciu pokazał niemiecki dowód osobisty. Funkcjonariusz prawdopodobnie zajrzał do końcówki pesel, która jest w bazie danych na lotnisku, i okazało się, że Michalczewski widnieje w systemie ewidencyjnym jako obywatel polski. Po kilkudziesięciominutowym sporze odleciał z Polski, jak poinformowało „Życie”, dzięki interwencji komendanta Straży Granicznej na lotnisku.

– Został odprawiony dzięki daleko idącej grzeczności – uznaje podporucznik Mirosław Szaciłło, rzecznik prasowy Straży Granicznej.

Nie tylko Michalczewski

Przypadek Michalczewskiego odnosi się do zjawiska, które opisaliśmy w „Rzeczpospolitej” w 1998 roku w tekście „Z drugim paszportem w bocznej kieszeni” („Rz” 29.10.1998). Problem wielokrotnie, bez pozytywnej reakcji polskich władz, poruszały polonijne media. W „Rz” informowaliśmy, że polskie konsulaty w Kanadzie wymagają od obywateli kanadyjskich chcących przyjechać do Polski, o których wiedzą, że mają także obywatelstwo polskie, wylegitymowania się polskimi paszportami. Odmawiają wstemplowania polskiej wizy do ich paszportów kanadyjskich. Tymczasem wielu Polaków mieszkających w Kanadzie nie ma, z różnych powodów, polskiego paszportu. Także dlatego, że go nie potrzebują. Jako obywatele kanadyjscy mogą podróżować po całym świecie bez wiz. Wielu nie chce go sobie wyrobić, m.in. ze względu na czas oczekiwania i wysoką cenę. Rezygnują z planów odwiedzenia, nieraz po wielu latach, Polski i wyjeżdżają na wakacje gdzie indziej.

Prawo nie przyjmuje do wiadomości

Przez prawie dwa lata nic się w tej sprawie nie zmieniło. Pokazują to kłopoty Michalczewskiego. Między Polską a Niemcami – inaczej niż między Polską a Kanadą – nie ma obowiązku wizowego – ale istota problemu jest ta sama.

Polskie prawo nie przyjmuje do wiadomości istnienia grupy obywateli – dwupaństwowców. Zastosowanie mają tu przepisy ustawy o obywatelstwie z 1962 roku. Przesądza ona, że wobec obywateli polskich stosuje się przepisy prawa polskiego. „(…) obywatel polski w myśl prawa polskiego nie może być równocześnie uznawany za obywatela innego państwa” – brzmi ustawa.

Wynika z niej ponadto, że dopóki obywatel polski nie zrzekł się polskiego obywatelstwa w sposób, który przewiduje art. 13 tej ustawy, to znaczy uzyskując decyzję prezydenta RP – to choćby stał się obywatelem innego państwa, w Polsce jest traktowany tak jak obywatel polski. Łącznie z konsekwencjami, a jedną z nich jest wymaganie od niego polskich dokumentów tożsamości.

Dodatkowo – w przypadku krajów takich jak Kanada, z którymi obowiązuje ruch wizowy, zastosowanie ma, uchwalona w czerwcu 1997 roku, ustawa o cudzoziemcach. Podstawą prawną, jaką przywołują konsulaty polskie, odmawiając wstemplowania Polakom wiz do paszportów kanadyjskich, jest jej art. 2: „cudzoziemcem jest każdy, kto nie posiada obywatelstwa polskiego”. Przepis ten konsulaty zestawiają z art. 4, który określa, że wizą jest „zezwolenie właściwego organu polskiego wydane cudzoziemcowi, uprawniające go do wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (…)”.

Wyjeżdża Polak, wjeżdża Kanadyjczyk

– Michalczewski nie zrzekł się obywatelstwa polskiego. Nie może więc legitymować się władzom polskim innym dokumentem tożsamości niż polskim – mówi podporucznik Mirosław Szaciłło.

– Osoba, która ma podwójne obywatelstwo, w tym polskie, z punktu widzenia prawa polskiego jest traktowana tak, jakby miała wyłącznie polskie obywatelstwo – podkreśla Jarosław Mojsiejuk, dyrektor Departamentu Obywatelstwa MSWiA.

– Natomiast – dodaje dyrektor Mojsiejuk – nikt nikomu nie zabrania posiadania dwóch czy więcej paszportów i podróżowania z nimi. Nie widzi on nic złego w pokazaniu polskiej Straży Granicznej polskiego paszportu, a przewoźnikowi – drugiego paszportu, uprawniającego do wjazdu do danego kraju bez wizy. Jest to – mówi – zgodne z prawem. Tak podróżuje na przykład Jan Nowak-Jeziorański.

Tak też w praktyce podróżują inni Polacy, którzy mają także obywatelstwo innego państwa. Polskiej Straży Granicznej pokazują paszport polski – dzięki czemu mogą wyjechać z Polski, a wchodząc do samolotu wyjmują drugi paszport – dzięki któremu mogą wjechać do danego kraju. Z Polski wyjeżdża więc Polak, do Kanady wjeżdża Kanadyjczyk.

Polskie służby graniczne są taką procedurą usatysfakcjonowane. Kanadyjskie także. Problem mają jedynie polonusi – a największy ci, którzy nie mają polskiego paszportu lub mają nieaktualny.

Ustawodawstwo przymusza ich, jeśli chcą przyjechać do Polski, do wyrabiania sobie polskich paszportów – lub do zrezygnowania z polskiego obywatelstwa.

Zasada równości wobec prawa

Jarosław Mojsiejuk z MSWiA uważa, że takie uregulowania są korzystne dla Polaka z podwójnym obywatelstwem. Traktowanie go w Polsce jak Polaka wiąże się z przywilejami. Gdyby posługiwał się w Polsce obcym paszportem, byłby traktowany jak cudzoziemiec. Jako cudzoziemiec podlegałby ograniczeniom, m.in. konieczności zalegalizowania pobytu po określonym terminie, ograniczeniom związanym z podjęciem pracy.

Pogląd, że przepisy przymuszają do zrzekania się polskiego obywatelstwa kwituje stwierdzeniem, że wynikają one z konstytucyjnej zasady równości obywateli wobec prawa.

Projekt nowej ustawy o obywatelstwie, znajdujący się w parlamencie, wręcz zaostrza stosowne przepisy. Po jej wejściu w życie, Dariusz Michalczewski, jeśli okaże polskiej Straży Granicznej niemiecki dowód tożsamości, zapłaci karę.

Michalczewski jest osobą znaną i, mimo braku polskiego paszportu, udało mu się wyjechać do Niemiec. Jednak od kilkunastu do kilkudziesięciu osób rocznie – według szacunkowej kalkulacji rzecznika Straży Granicznej – zostaje z takiego samego powodu zatrzymanych w Polsce. Mogą wrócić do kraju, którego są obywatelami, w którym mieszkają na stałe, mają rodziny, pracują, dopiero po wyrobieniu sobie polskiego paszportu.

– Bogu ducha jesteśmy winni. Egzekwujemy takie prawo, jakie obowiązuje – mówi rzecznik Szaciłło.

Polonia

Tak sobie czytam podlinkowany tekst (ostatnio ta szeroko
reklamowana „pułapka paszportowa” zaczęła mnie intrygować) i czytam:

9. Osoba zlapana w “pulapke paszportowa” musi wyrobic sobie w Polsce
polski paszport, aby móc powrócic do domu za granica. Do wyrobienia
paszportu w Polsce potrzebny jest obecnie polski dowód osobisty,
numer PESEL, ksiazeczka wojskowa i stale zameldowanie w kraju.

Wszystko ładnie pięknie.
Zastanawiam się jednak kto to pisałi w oparciu o jakie realia.
Chodzi mi konkretnie o książeczkę wojskową.
Ja swoją mam gdzieś w na dnie szafy i od dobrych paru lat (odkąd WKU
przeniosło mnie do rezerwy po studiach) nikt się o nia nie
dopytywał. Co do diabła ma książeczka wojskowa wspólnego z
paszportem ???
A może w tym pkt. 9 należało by jeszcze wymienić książeczkę do
nabożeństwa? 😉


AMOR PATRIAE SUPREMA LEX

c_l.gif (889 bytes) Archiwum Paszportowe PoloniaMichigan.com c_l.gif (889 bytes)

trans__7.gif (807 bytes)

Paszportowy Szantaż Władz RP

trans__7.gif (807 bytes)
Powrót do Strony Paszportowej Nowe Forum Dyskusyjne
Forum Dyskusyjne
Archiwum nowej wersji Forum Dyskusyjnego Grudzień 2000 – Styczeń 2001
Archiwum starej wersji Forum Dyskusyjnego Maj – Grudzień 2000

Artykuły Prasowe i Komentarze Własne
29 Listopad, 2000
Glosowania Znowu Nie Bylo!
Konwent Seniorów Sejmu RP odwolal glosowanie nad ustawa (po raz piaty).

29 Listopad, 2000
List Ambasadora Dobrowolskiego
(…) zastosowanej przez Pania/Pana osobliwej konwencji prowadzenia korespondencji przyjac, z oczywistych wzgledów, nie moge. Prosze zatem miec na uwadze, iz nie widze mozliwosci dalszego korespondowania ze „Starym Wiarusem”, co mam nadzieje przyjmie Pani/Pan ze zrozumieniem.

16 Listopad, 2000
Co Bedzie za 10 Lat?
Czytam sobie dyskusje na stronach Wirtualnej Polski o paszportach i obywatelstwie, przedzieram sie przez poklady uprzedzen narosle miedzy Polakami przez 45 lat PRL i 10 lat transformacji ustrojowej, i jednej mysli nie moge sie oprzec: co bedzie za 10 lat?
Stary Wiarus odpowiada poslowi Schetynie

7 Listopad, 2000
Ustawa o obywatelstwie – Sejm wciaz mysli
Na rozpoczynajacym sie w srode posiedzeniu Sejm nie bedzie rozpatrywal senackich poprawek do ustawy o obywatelstwie – tak zdecydowal konwent seniorów planujac harmonogram najblizszego posiedzenia. Tym samym Sejm po raz trzeci odlozyl glosowanie nad ustawa, która od kilkunastu miesiecy wzbudza protesty Polonii na calym swiecie. Przyczyna przelozenia glosowania na poprawkami byl najprawdopodobniej brak zdecydowania w klubie parlamentarnym AWS. Ostatecznej decyzji nie podjela takze Unia Wolnosci.

27 Pazdziernik, 2000
Sejm mysli. Polonia lobbuje.
Sejm po raz kolejny odlozyl glosowanie w sprawie poprawek, jakie wprowadzil Senat do Ustawy o Obywatelstwie Polskim. Glosowanie mialo sie odbyc w czwartek, lecz, jak sie dowiedziala „Wirtualna Polska”, na prosbe klubów poselskich zostalo przelozone.

12 Październik, 2000
Podwójnego Obywatelstwa Nie Będzie
Wszystkie kluby sejmowe i koło Koalicji dla Polski opowiedziały się za odrzuceniem senackiej wersji tego artykułu, przyznającej Polakom prawo posiadania podwójnego obywatelstwa.
Stenogram z Debaty Sejmowej
Komentarz Redakcji
Komentarz Starego Wiarusa
Pierwsze Reakcje Polonii
Dobra ‚Nowina’ z Sejmu ?
Poseł Nowina-Konopka Wyjaśnia

30 Wrzesień, 2000
Lista Pełna Numerów
Wszystkim zainteresowanym bezposrednim kontaktem z kandydatami na prezydenta RP, podajemy numery telefoniczne ich sztabow wyborczych i biur prasowych.

20 Wrześień, 2000
Sejmowa Komisja Czarneckiego odrzuca poprawkę Senatu

Podwójne obywatelstwo NIE BEDZIE akceptowane przez władze RP.
Fragmenty stenogramów z obrad Komisji

20 Wrzesień, 2000
Kto Wprowadza w błąd Polonie
?
Dr. Kremer, dyrektor Departamentu Konsularnego MSZ zarzucil naszej polonijnej witrynie internetowej podawanie nieprawdziwych informacji o nowej ustawie o obywatelstwie.

4 Wrzesień, 2000
Tygodnik „Polityka”: Kto jest PRAWDZIWYM Polakiem?
Nie jedźcie do Polski na urlop! Możecie zamiast do domu w Chicago trafić do aresztu w Warszawie! – ostrzega amerykańskich polonusów tamtejsza prasa. Awanturę wokół paszportów Polaków mieszkających od lat w innych krajach mogłaby przerwać tylko rzetelna informacja. Ale o tę trudniej niż o wizę.
Przeczytaj wybrane komentarze do artukułu w „Polityce”

6 Wrześień, 2000
„Nowy Dziennik”: Obywatel obu narodów – Polonia bliska sukcesu

Podwojne obywatelstwo bedzie akceptowane przez wladze RP. Polacy mieszkajacy za granica nie musza obawiac sie kar ­ zapewnil ‚Nowy Dziennik’ Ryszard Czarnecki, przewodniczacy sejmowej Komisji Lacznosci z Polakami za Granica.

4 Wrzesień, 2000
List p. K.-A. Pastuschinskiego do naszej redakcji

Serdecznie dziękuję za poparcie, udzielone przez Redakcję PoloniaMichigan.com, komentatora Wiarusa, pana Bolko Skowrona, którzyście Państwo swoim zaangażowaniem pokazali, że prawdy w dzisiejszej epoce swobodnego przepływu informacji, w epoce internetu i telewizji satelitarnej nie da się przekręcić, tak jak by chcieli tego niektórzy politycy, którzy najwidoczniej dają się sterować przez pozostałości startego systemu w aparacie biurokracji państwowej i zapominają lub nie chcą pamiętać, na czym polega prawdziwa demokracja.

30 Sierpień, 2000
Tygodnik „Polityka”: Gdzie ja mieszkam?

W wersji sejmowej art. 4 ustawy o obywatelstwie polskim ustawodawca stwierdzal, ze „obywatel polski nie moze byc równoczesnie uznawany przez wladze Rzeczypospolitej za obywatela innego panstwa”. Art. 49 dodawal do tego: „Kto bedac obywatelem polskim i posiadajac jednoczesnie obywatelstwo obce posluguje sie przed organami Rzeczypospolitej Polskiej dokumentami tozsamosci innymi niz Rzeczypospolitej Polskiej podlega karze grzywny”.

18 Sierpień, 2000
Trybuna Śląska: Podwójny Problem

Marian Krzaklewski pisze list do Polonii, ta podnosi larum, a funkcjonariusze Strazy Granicznej zatrzymuja na lotnisku na Okeciu noworodka, ktory nie ma polskiego paszportu, a jedynie niemiecki „kinderausweis”. Wszystko to skutek zamieszania panujacego w polskim prawie o obywatelstwie.

18 Sierpień, 2000
Rzeczpospolita: Wywiad z min.  Radkiem Sikorskim

Ja sam czuję się przedstawicielem Polonii w rządzie – przez osiem lat mieszkałem w Wielkiej Brytanii jako uchodźca polityczny i do kraju wróciłem dopiero w sierpniu 1989 roku. Nie stanowię wyjątku. Polska po raz pierwszy od wielu lat jest krajem imigracji – więcej Polaków wraca, niż wyjeżdża.
Komentarz Starego Wiarusa
Komentarz Bolko Skowrona

15 Sierpień, 2000
Polonia Today: Moskalowe Zwycięstwo?

List E. Moskala do premiera Buzka
List do redakcji Polonia Today Online i odpowiedź tejże redakcji

10 Sierpień, 2000
Atak na nasz serwer?

W ciągu ostatnich pięciu dni mieliśmy dwie awarie naszego serwera. Pierwsza nastąpiła w czasie weekendu (5 i 6 sierpnia), druga we wtorek 8 seirpnia. Nasze strony były przez większość tego czasu niedostępne. Wszystkich stałych czytelników tej witryny za tę niedogodność przepraszamy.
To pierwszy przypadek tego typu od czasu istnienia naszej witryny. Mamy nadzieję, żę te dwie awarie to zwykłe niedopatrzenie ze strony obsługi technicznej serwera. Jednakże, na naszą prośbę, technicy szczegółowo badają te dwie awarie, starając się dojśc do ich przyczyn.

5 Sierpień, 2000
Bezprawne Szykany na Lotnisku Okęcie

Niektorzy oficjele RP usiluja wmawiac w nas, jak w chorego jajko, ze posiadanie polskiego paszportu ma scisly zwiazek z naszym patriotyzmem. Owszem ma, ale tylko jeden: oba slowa zaczynaja sie na litere „p”. Paszport ma znacznie scislejszy zwiazek z innym slowem na „p” czyli podroze, poniewaz jest niczym inny a tylko dokumentem podrozy. Wszyscy uczestnicy dyskusji o obywatelstwie i paszportach ze strony czynnikow rzadzacych w Polsce boja sie jak ognia innego slowa na „p”, o ktore cala ta historia rzeczywiscie chodzi: pieniadze.

3 Sierpień, 2000
Kandydaci na prezydenta RP odpowiadają (lub nie)
List Otwarty M. Krzaklewskiego do Polonii

Drodzy Przyjaciele,
Wobec pojawiajacych sie w ostatnim czasie pewnych niescislosci i niesprawiedliwych ocen co do stanowiska Klubu AWS wobec ostatnio rozpatrywanej przez Sejm ustawy o obywatelstwie polskim, pragne przedstawic moje stanowisko w tej sprawie.

Komentarz Starego Wiarusa

23 Lipiec, 2000
Znów Awantura na Okęciu

Dzisiaj w sobotę 22 lipca 2000 r. dwie i pół godziny temu na lotnisku Okęcie w Warszawie nie wypuszczono z Polski mojego syna Alexander Jan Pastuschinski, mającego niemiecki paszport dla dzieci (Kinderausweis) z wpisanym obywatelstwem niemieckim na lot o godz. 14.05 Lufthansą z Warszawy do Hamburga.
Nasz Komentarz


Uchwała Senatu
Pełny tekst Uchwały Senatu RP
z dnia 20 lipca 2000 r. w sprawie ustawy o obywatelstwie polskim.
21 lipca 2000
Rzeczpospolita: Polonia nie musi się obawiać
Polscy obywatele, posiadający jednocześnie inne obywatelstwo, nie będą karani grzywną za to, że wobec polskich władz będą posługiwać się dokumentami innego kraju. Wczoraj Senat wprowadził zmiany do ustawy o obywatelstwie polskim – złagodził jej restrykcyjność.

Komentarz Starego Wiarusa
na temat poprawek do ustawy o obywatelstie wniesionych przez Senat RP

Wywiad z prof. A. Stelmachowskim
– szefem „Wspolnoty Polskiej” – na ten sam temat

Czy Zwycięży Zdrowy Rozsądek?
Komentarz Redakcji PoloniaMichigan.com

19 lipca 2000
Rzeczpospolita: Senat prawdopodobnie naprawi błąd Sejmu
Trzy komisje senackie proponują wyraźne określenie, że obywatel polski może być również obywatelem innego państwa, co oznacza, że ma takie same prawa i obowiązki, jak posiadacz wyłącznie obywatelstwa polskiego. W Sejmie ustawa, umożliwiająca m.in. przywrócenie polskiego obywatelstwa tym, którzy zostali zmuszeni do emigracji przez władze PRL, nie wywołała kontrowersji. Burza zaczęła się później.


Ustawa Sejmowa
Pełny tekst nowej Ustawy o Obywatelstwie z dnia 29 czerwca 2000 r.
Obowiązująca stale Ustawa o Obywatelstwie z 15 lutego 1962 r.
12 lipca, 2000
Nowy Dziennik (Nowy Jork): Paszportowe Emocje
Zbigniew Brzezinski
, byly doradca prezydenta Cartera ds. bezpieczenstwa narodowego ostro skrytykował uchwaloną przez Sejm RP ustawę o obywatelstwie polskim.
‚W srodowisku polsko-amerykanskim
wiele osob wypowiadalo sie o tej sprawie z duzym zaskoczeniem i niepokojem. Dla emigracji politycznej w USA ustawa ma posmak komunistyczny’ ­ powiedzial Brzezinski.
Ustawa w Polonię – Jan Nowak-Jeziorański
Przed kilkoma dniami powrócilem z kraju do Stanów Zjednoczonych i zastalem spolecznosc polsko-amerykanska w nastroju konsternacji i rozgoryczenia. Zapoznawszy sie na wniosek rzadu ze sprawozdaniami prasowymi na temat Ustawy o obywatelstwie polskim – uchwalonej 29 czerwca przez Sejm prawie jednomyslnie, przy zaledwie dwóch glosach sprzeciwu i dwóch wstrzymujacych sie – zrozumialem, ze oburzenie jest uzasadnione. Nowa ustawa uderza nie tylko w Polonie amerykanska, ale takze w zywotne interesy naszego kraju.

30 czerwca, 2000
Rzeczpospolita: Ułatwienia dla Wysiedlonych, Kłopoty dla Dwupaństwowców
Łatwiejsze przywracanie emigrantom i przymusowo wysiedlonym polskiego obywatelstwa, a jednocześnie kary grzywny dla Polaków z podwójnym obywatelstwem za posługiwanie się w Polsce obcym paszportem przewiduje, przyjęta wczoraj przez Sejm, nowa ustawa o obywatelstwie polskim. Poparły ją wszystkie kluby.

15 czerwca, 2000
Rzeczpospolita: Nie wyjadą bez polskiego paszportu
Podobnie jak niedawno Dariusz Michalczewski, znany bokser reprezentujący Niemcy, także inni Polacy z podwójnym obywatelstwem będą mieli nadal problemy z wyjazdem z Polski, nie mając przy sobie polskiego paszportu.

15 czerwca, 2000
Dziennik Związkowy: O Paszportach
Polska staje się państwem prawa, a więc chce przestrzegać obowiązujących przepisów i egzekwować ich przestrzeganie od swoich obywateli. Nikt nie ma powodów do obaw, że będzie źle traktowany, lub że mu posiadanie polskiego paszportu w jakikolwiek sposób zaszkodzi.

8 czerwca, 2000
Życie: Paszport Chciany i Niechciany
Posłowie wszystkich klubów opowiedzieli się za nową ustawą o obywatelstwie. Naprawia ona krzywdy wyrządzone przez władze komunistyczne i zastępuje przepisy sprzed 36 lat. Podczas debaty nie zabrakło kontrowersji.

lt_gry.gif (978 bytes)Copyright: WEB-NET Enterprises. All Rights Reserved 1999

Reklamy

1 komentarz do “Książeczka wojskowa

Przyłącz się do dyskusji i dodaj Swój własny komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s