Bezpośrednią przyczyną wznowień Sopotu jest najprawdopodobniej wniosek Kaczyńskiego do Trybunału w sprawie WSI – nie ma zadymy bez zaognienia
W dniu dzisiejszym Sejm rozstrzygał o losach dwóch projektów tzw. ustaw deubekizacyjnych (autorstwa PiS i PO). W dużym uproszczeniu sprowadzały się one do odebrania dawanym funkcjonariuszom SB nadmiernych przywilejów emerytalnych (oba projekty) i czasowo ograniczały dla ludzi, którzy byli funkcjonariuszami SB, możliwość obejmowania stanowisk publicznych (projekt PiS). Ustawa autorstwa PiS, przeleżała w lasce marszałkowskiej kilka miesięcy, natomiast projekt PO dopiero co do niej wpłynął.
Niestety głosami PO, PSL i Lewicy projekt Prawa i Sprawiedliwości został odrzucony w pierwszym czytaniu. Projekt PO natomiast, mimo wniosku Lewicy o jego odrzucenie, został skierowany (m.in. dzięki poparciu przez PiS) do dalszych prac legislacyjnych.
Jest to złamanie pewnego zwyczaju jaki od wielu lat jest w Sejmie, że w przypadku zbieżnych projektów kieruje się je wspólnie do dalszych prac i tworzy jeden zbieżny projekt ustawy. Tak było m.in. w minionej kadencji. Pamiętam jak osobiście z posłami z PO wspólnie w oparciu o 4 projekty (PiS, PO, LPR i Samoobrony) pisaliśmy ustawę lustracyjną, którą następnie nieomal jednomyślnie przegłosował Sejm (tylko SLD było przeciw). Inną jest sprawą, że projekt ten został następnie bardzo mocno znowelizowany w Senacie (zresztą za zmianami tymi stał nie kto inny jak ówczesny i obecny marszałek Senatu Bogdan Borosewicz) co dodatkowo wpłynęło na jego osłabienie i przyczyniło się do porażki w Trybunale Konstytucyjnym.
Staropolskim zwyczajem nie linkuję celem ochrony danych osobowych.
Wystarczy porównać ustawę lustracyjną z Niemiec i Polski, aby wiedzieć
dlaczego Trybunał Konstytucyjny musiał uznać ustawę za niezgodną z konstytucją. Ja pytam od dawna, dlaczego w Polsce nie ma woli na to, aby garściami przepisać paragrafy z niemieckiej ustawy i po przetłumaczeniu na j. polski wstawić do naszej ustawy.
Dlaczego się u nas nie odróżnia dostępu do swoich akt od dostępu do akt dla wszystkich naukowców, lecz żąda się, aby każdy w każdych aktach mógł grzebać bez żadnych uregulowań prawnych w tym względzie (np. choćby w tak prozaicznej sprawie jak kolejność dostępu).
Niemcy szybko i sprawnie potrafili przeprowadzić ustawę m.in. dlatego, że idea lustracji nie była wykorzystywana do walki politycznej, do dzielenia ludzi lecz miała służyć prawdzie i sprawiedliwości. U nas miała być jedynie bronią wyborczą.
2007-08-15 19:43 leszek.sopot
Wie Pan, tak sobie myślę, że polski Trybunał Konstytucyjny
naprawdę jest stronniczy i pilnuje interesów przeciwników lustracji i rozliczeńz PRL.
Dostęp naukowców i dziennikarzy do archiwów w IPN był przecież legalny. Dopiero niedawna decyzja TK zamknęła archiwa przed dziennikarzami. Jak to się stało? Konstytucja się przecież nie zmieniła. Może archwia się zdelegalizowały?
2007-08-15 18:36 ….www.gryfik.salon24.pl
https://obczyzna.wordpress.com/2007/05/11/projekt-lustro-summa-technologiae/trackback/
-
Noteka 2008, czyli przychodzi Anna do Siergieja…
Rosjanie zarzucają nam, że żyjemy mitami przeszłości, zamiast teraźniejszością i przyszłością, nieprawdaż? OK, powiedzmy, że im wierzymy. W takim razie, co by było, gdyby minister spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej Anna Fotyga wystosowała formalna notę do ministra spraw…komentarze (11)
-
2007-05-15, 12:00:52
Filar państwa
Zadowolony z życia i wysokości emerytury generał w stanie spoczynku Czesław Kiszczak oświadczył wczoraj GW, że wywiad i kontrwywiad to są filary państwa . „Szefom nie wolno mowić o agentach, bo wywiad i kontrwywiad to są filary państwa – ocenia Kiszczak. – I to…komentarze (28)
-
2007-05-14, 12:53:59
Bantustan PRL, spadek i dezubekizacja
Czy okres kolaboracji z okupantem należy wliczać do podstawy emerytury? Korwin-Mikke na swoim blogu uważa, że tak, i deklaruje gotowość walki do ostaniego guzika o emeryturę dla PRL-owskich katów (rozumianych jak najdosłowniej)….komentarze (9)
-
2007-05-11, 14:50:26
Projekt „Lustro” – summa technologiae
A co by było, gdyby udostępnić całość archiwum IPN w internecie? Przy najbardziej pesymistycznych założeniach (400 stron dokumentów na teczkę, 40 teczek na metr bieżący półki) zawartość ponad 80 km półek archiwalnych w IPN przekłada się na około 1.3…komentarze (17)
Jeśli dany blog nie jest wypozycjonowany w wyszukiwarkach, to znaczy, że go nikt nie czyta
3.13% Direct Traffic
Nauka W Polsce (PAP), Poland – Oct 24, 2008
O tym na konferencji, obok historyków IPN, powiedzą przedstawiciele: Instytutu Gaucka z Niemiec, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, Polskiej Agencji …
Nasz Dziennik, Poland – Oct 19, 2008
Instytut Gaucka. – Liczono na to, że dziennikarz odnajdzie i dostarczy kwity, które pozwolą oskarżyć arcybiskupa o współpracę ze STASI. …