Polacy w Kazachstanie 1940-1946

W maju 1940 r. komenda lwowskiego obszaru Związku Walki Zbrojnej oceniała ogólną liczbę deportowanych w dwóch pierwszych falach wywózek (a więc w lutym i kwietniu 1940 r.) na ok. 1 mln osób. Wysłannik Komendy Obszaru ZWZ we Lwowie por. Roman Tatarski ps. „Luda” na konferencji w Bukareszcie pod koniec maja 1940 r. stwierdził m.in.: „Planowa i konsekwentna eksterminacja elementu polskiego obejmuje wszystkie środowiska, a skierowana jest przede wszystkim przeciwko elementowi zdolnemu do noszenia broni. Środki eksterminacji: na pierwszym miejscu deportacja.[…] Kolejność środowisk objętych deportacją: oficerowie, podoficerowie, osadnicy (wywieziono już prawie 100%), policja, urzędnicy administracji państwowej i samorządowej, wreszcie – wieś. […] Nasilenie deportacji jest bardzo duże; świadczyć może o tym fakt, że w czasie od 9 do 14 kwietnia br. z samego Lwowa wywieziono około 12 tysięcy ludzi. […]

via Polacy w Kazachstanie 1940-1946.

Reklamy

3 komentarze do “Polacy w Kazachstanie 1940-1946

 1. Przyjaciele:
  Moja strona internetowa ma misje: pomoc Polakom na Wschodzie. Kazachstanowi chce poswiecic wiele uwagi. Prosze o propagowanie strony http://www.AkcjaPolonia.com we wszystkich polskich srodowiskach Kazachstanu. Prosze o komentarze na stronie ze szczegolnym uwzglednieniem potrzeb oraz mozliwosci wspolpracy z Polakami w Polsce i Polonia Swiata.
  Czukam tez dziennikarki-Polki ktora chcialaby napisac chociaz dwa-trzy teksty o aktualnej sytuacji Polakow w Kazachstanie, ich potrzebach, planach, marzeniach.
  Serdecznie pozdrawiam,
  Bozena Sawa

  Polubienie

Przyłącz się do dyskusji i dodaj Swój własny komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s