Re: Polskie Paszporty – Nie Dajmy sie Opodatkowac

Decyzja MSZ, odgrzebujaca martwe przepisy sprzed ponad 30 lat, wg ktorych to wladze w Warszawie decyduja o tym, jakimi dokumentami podroznymi powinnismy sie poslugiwac, wprowadza niemily zgrzyt w stosunkach Kraj-Emigracja. Pan prof. Geremek powinien 2 razy pomyslec, zanim zdecydowal sie wprowadzic ja w zycie. Nietrudno sie domyslec, ze decyzja ta zostala wywolana trudnosciami finansowymi polskich placowek konsularnych po zniesieniu obowiazku wizowego dla obywateli USA oraz postawa wladz amerykanskich w stosunku do obywateli RP ubiegajacych sie o wyjazd do Stanow. Innymi slowami: „cygan zawinil – szewca powiesili”. To nie my (osoby z podwojnym obywatelstwem) znieslismy obowiazek posiadania wizy RP dla obywateli USA, nie my rowniez jestesmy odpowiedzialni za pobieranie przez Konsulaty USA w Polsce oplat za samo zlozenie wniosku wizowego. Wladze RP, w ostanim komunikacie wykazaly sie niekonsekwencja w stosunku do swych obywateli zamieszkalymi za granica. Traktuje sie nas inaczej, gdy chcemy po prostu odwiedzic Stary Kraj oraz przy prowadzeniu biznesu, czy kupnie-sprzedazy nieruchomosci w Polsce. Nie powinnismy jednak naszego, w pelni uzasadnionego rozgoryczenia, wyladowywac na Bogu ducha winnych urzednikach Konsulatow czy Sluzby Granicznej RP. Uwazam, ze powinnismy pisac listy do Pana prof. Bronislawa Geremka – Misistra Spraw Zagranicznych, bo on stoi za ta decyzja z lista pytan, np:

1. Dlaczego wjazd do Polski musi mnie kosztowac 180$ wiecej, niz obywatela USA urodzonego w Niemczech, czy w Japonii. ?

2. Dlaczego wobec prawa lokalowego i obrotu nieruchomosciami, czy praw emerytalnych jestem traktowany inaczej, niz osoby zamieszkale na stale w Polsce.?

3. Dlaczego obywatele Rosji, Kazachstanu, Ukrainy itp., wysiedleni w glab zwiazku sowieckiego, ktorym sila narzucono obywatelstwo ZSRS, nie sa uznani za obywateli polskich tylko musza sie o to obywatelstwo ubiegac?

4. Dlaczego, po prostu nie przywroci Pan wiz dla obywateli USA, zeby wrocic do samowystarczalnosci finansowej placowek konsularnych w USA, przynajmniej dopoki wladze amerykanskie nie zniosa platnych wiz dla obywateli polskich?

Jezeli Pan profesor zignoruje nasze pytania, powinnismy wystosowac list otwarty i opublikowac w Polskiej prasie. Zawsze bylismy dumni z naszej staroploskiej goscinnosci. Ostatni komunikat Konsulatu RP stoi w jaskrawej sprzecznosci z jakakolwiek goscinnoscia.

via Re: Polskie Paszporty – Nie Dajmy sie Opodatkowac.

Forum Dyskusyjne.

Wystarczy dobrze pilke kopac

From: Stary Wiarus
Date: 12/12/00

Comments

… a juz klopoty paszportowe sie w niebyt rozwiewaja. Wirtualna Polska donosi:

Smolarek junior przekracza granicę bez problemów 2000-12-12 (15:10) Wyjechał z Polski, gdy miał 5 lat. Posiada podwójne obywatelstwo – polskie i holenderskie. Gdy miał 16 lat, otrzymał propozycję gry w reprezentacjach juniorów obu krajów. Euzebiusz, syn Włodzimierza Smolarka, czołowego napastnika polskiej reprezentacji w piłce nożnej w latach 80-tych jest dobrze zapowiadającym się piłkarzem. Gra w holenderskim Feyenoordzie Rotterdam.

Nawet przez chwilę nie miałem wątpliwości, w której reprezentacji grać – zwierzył się młody piłkarz dziennikarzowi gazety „Życie” – Urodziłem się w Polsce i czuję się Polakiem. Nie kusiła mnie wizja gry w tak silnej kadrze, jak holenderska. Tylko na granicy posługuję się holenderskim paszportem, bo szybciej wtedy przechodzę. Mówię lepiej po holendersku niż po polsku, ale to naturalne, bo nigdy nie chodziłem do polskiej szkoły, nie czytam też polskich książek. W domu rozmawiamy jednak po polsku. Bardzo lubię też przyjeżdżać na wakacje do babci w Polsce i słuchać jej opowiadań.

O kłopotach paszportowych przy przekraczaniu granicy Smolarek junior nie wspomina. (pat)

Tjaa… Od poczatku mowile, o co mozna potluc takie „panstwo prawa”. Ktos jeszcze potrzebuje dowodow, ze zsadaniczym celem MSW jest stworzenie takiej sytuacji, zeby w ogole nie bylo zadnego prawa, na ktore mozna by sie powolac i wygrac z panstwem, tylko decyzje wedlug uznania urzednika, czyli tzw. „daleko posunieta grzecznosc Strazy Granicznej”?

Reklamy

Przyłącz się do dyskusji i dodaj Swój własny komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s