zakladalem olsztynska „S”. nie sam

Pan Krupiński nie był załozycielem Solidarności w Olsztynie był jej działaczem

jedni z pierwszych to

 1. Andrzej Bartuszek
 2. Stanisław Mackiewicz
 3. Andrzej Bober
 4. Lech Lechowski
 5. Irena Telesz
 6. Waldemar Niczyporowicz
 7. wielu innych
 8. Krupinski

warto pamietać to były cięzkie czasy dzisiaj wiadomo przeciw jakiej sile sie porwali

via Re: Twarze bezpieki: po dwóch stronach barykady – Olsztyn – Forum dyskusyjne | Gazeta.pl.

zakladalem olsztynska „S”. nie sam ale od samego jej poczatku poczatku, a pierwsze spotkania odbywaly sie w „Miastoprojekcie”, Biurze Projektow Budownictwa Wiejskiego i w moim Biurze Projektow Budownictwa Komunalnego oraz ze pierwsze zebrania zalozycielskie z przedstawicielami gdanskich i warszawskich biur projektowych odbywaly sie nie w Spomaszu, MPK czy w powstajacym olsztynskim MKZ ale na strychach Gdanskiej Starowki.

via Twarze bezpieki: po dwóch stronach barykady – Olsztyn – Forum dyskusyjne | Gazeta.pl.

Nota bene na forum olsztyńskim Krupiński podpisał się skromnie – Miroslaw – opuszczając swą zwyczajową wyliczankę funkcji solidarnościowych. Przestraszył się, czy co ❓ 😉

Początkowo przedstawiciele olsztyńskich zakładów pracy i środowisk niezależnie od siebie rejestrowali powstające komitety założycielskie w MKS w Gdańsku. Pod koniec września 1980 r. przedstawiciele 22 olsztyńskich zakładów pracy utworzyli MKZ NSZZ „Solidarność”. Wybrano 19 osobowe Prezydium MKZ, którego przewodniczącym został początkowo Andrzej Bartuszek, zastąpiony wkrótce przez Edmunda Łukomskiego. Tymczasową siedzibą MKZ stał się lokal znajdujący się na terenie Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej.

via Sierpień1980.pl.

Pomimo kompletnej dezorganizacji i nasilonej lokalnej kampanii prasowej oraz presji podczas licznych zebrań partyjnych na początku września zaczęły organizować się grupy osób pragnących stworzyć niezależne od aparatu władzy związki zawodowe. Organizacje związków powstały w Spomaszu (Andrzej Bartuszek), WPKM (Edmund Łukomski), Eltorze (Leszek Lechowski), PSTBR (Waldemar Niczyporowicz), Filharmonii (Janusz Dondalski) i Teatrze im. S. Jaracza( Irena Telesz). Rejestrowano się pojedynczo w Gdańsku w MKS, skąd przywożone materiały dotyczące zakładania związków. Pierwsze zbiorowe zebrania nowych związków odbywały się w „Spomaszu” i Zakładzie Komunikacji Miejskiej – gdzie ruch poparł dyrektor przedsiębiorstwa Stefan Ruchlewicz oraz w PSTBR…

via Monografia Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność.

Reklamy

2 komentarze do “zakladalem olsztynska „S”. nie sam

 1. Przepraszam, że zupełnie nie na temat, bo chcę porozmawiać o pułapce paszportowej, a podejrzewam, że szanse zauważenia komentarza do wpisu sprzed kilku miesięcy są nikłe. Nie obrażę się za ewentualne skasowanie tego komentarza i przeniesienie tej dyskusji w inne miejsce.
  Jako emigrantka z krótkim, 3-letnim stażem zainteresowałam się kwestiami administracyjnymi, znalazłam materiały o pułapce paszportowej na Wychodźtwie i Obczyznie, przeraziłam się, oburzyłam i zrelacjonowałam sprawę, wydającą się zasługiwać na nagłośnienie, na swoim blogu ( http://blog.pasnik.pl/?p=258 ). Czytelnicy-emigranci napisali jednak w komentarzach, że nie ma co histeryzować, że jeździli do Polski na obcych paszportach (pozostając obywatelami polskimi), że przedłużali sobie ważność paszportu i nie było tak źle. Jestem zafrasowana tą różnicą opinii i chcę dotrzeć do prawdy. Czy kwestia jest nadal aktualna, od czego może zależeć egzekwowanie lub nie przepisów pozwalających na „pułapkę”, ile jest znanych przypadków uwięzienia w kraju, czy w czasach UE i Schengen rzeczywiście można zostać skutecznie uwięzionym w PL przez polskie władze? Będę wdzięczna za rozwinięcie tematu i opinię na temat przyczyn różnic w doświadczeniach.

  Polubienie

Przyłącz się do dyskusji i dodaj Swój własny komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s