Najnowsze dodatki do szykanów granicznych RP

Polskie Linie Lotnicze LOT uprzejmie informują, że z dniem 1 kwietnia 2009 r. nie honorują nieważnych paszportów polskich (w ktorych wygasła data ważności), jako dokumentów podróży. Zgodnie z obowiązującymi przepisami US Customs and Border Protection każdy Pasażer podróżujący z USA do Polski musi posiadać ważny paszport.

Please be advised that as of April 1, 2009 LOT Polish Airlines will no longer accept expired Polish passports, as travel documents. As per the current regulations of US Customs and Border Protection, each Passenger must be in possession of the valid passport

via Consulate General of The Republic of Poland in New York.

Jak powyższe ma się do

Warto wiedzieć

Utrata ważności dokumentu paszportowego nie pozbawia jego posiadacza prawa wjazdu na podstawie tego dokumentu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

via Paszport, powroty.gov.pl – Masz PLan na powrót?

Zobacz podstawę prawną:

 1. Ustawa z dnia 13 lipca z 2006 roku o dokumentach paszportowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 143, poz. 1027 z późn. zm.).
  Rozdział 4
  Okres ważności, utrata i unieważnianie dokumentów paszportowych
  Art. 32. 1. Paszport jest ważny przez okres 10 lat od daty jego wydania.
  2. Paszport wydany małoletniemu, który ukończył 5 lat a nie ukończył 13 lat, jest ważny 5 lat od daty jego wydania.
  Art. 33. 1. Paszport tymczasowy jest ważny przez okres w nim wskazany, nie dłużej jednak niż przez 12 miesięcy od daty jego wydania.
  2. Paszport tymczasowy, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 1, jest ważny przez 12 miesięcy od daty jego wydania.
  Art. 34. Paszport dyplomatyczny i paszport służbowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych są ważne przez okres w nich wskazany, z tym że okres ich ważności nie może przekroczyć 10 lat od daty ich wydania.
  Art. 35. Utrata ważności dokumentu paszportowego nie pozbawia jego posiadacza prawa wjazdu na podstawie tego dokumentu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
 2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia z 2006 roku w sprawie opłat za wydanie dokumentu paszportowego oraz ich zwrotu (Dz. U. z 2006 r. Nr 153, poz. 1091).
 3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 24 sierpnia 2006 roku w sprawie dokumentów paszportowych oraz trybu postępowania w przypadku ujawnienia fałszerstw lub wad w tych dokumentach oraz w sytuacji ich zniszczenia (Dz. U. z 2006 r. Nr 152, poz. 1090 z późn. zm.)

Insurance – ubezpieczenie zdrowotne

* 20. Employer and employer’s address and phone number.

􀀀 Środki finansowe czyli numerek kontka w banku – czyli sposobik na uzyskanie adresiku delikwenta amerykańskiego.

Paszport dziecięcy. Dotychczas można było dopisywać progeniturę w swoim paszporcie.

NIE MA PRZYMUSU?-DOBRE SOBIE!!!!
3 lata temu dostałam dla dziecka paszport tymczasowy …ważny był tylko miesiąc czyli na powrot do kraju 😉
Potrzebny był tylko certyfikat urodzenia , zdjecia dziecka no i oboje rodzice z waznymi dokumentami (dowód , paszport)
Zeby dostac właściwy paszport czy dowod tymczasowy pierwsze co to staramy sie o polski akt urodzenia ,pesel i meldunek w PL , bez tego nie wyrobimy rzadnego z tych dokumentów !!!! Ludzie obudzcie sie w PL nie wydaja dokumentów na piękne oczy!!!!
~M.M. , 27.08.2008 13:12

Kwestia obywatelstwa Pani dziecka jest również bezpośrednio związana z jego dostępem do opieki zdrowotnej. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, osoby do 18 roku życia mają dostęp do służby zdrowia na podstawie numeru PESEL.

Jeżeli przyjeżdżając do Polski będzie Pani miała ważne ubezpieczenie zdrowotne w Wielkiej Brytanii, warto wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ (European Health Insurance Card – EHIC). Trzeba tylko pamiętać, iż bezpłatny dostęp doświadczeń medycznych na podstawie tej karty jest ograniczony czasowo (kwestie tę reguluje system brytyjski) i obejmuje tylko te świadczenia, które wynikają z konieczności udzielenia natychmiastowej pomocy lekarskiej.

via Moje dziecko ma brytyjski paszport. Czy po powrocie do kraju będę mogła starać się o PESEL dla dziecka? Czy dziecko będzie mogło korzystać ze służby zdrowia?, Rodzina, powroty.gov.pl – Masz PLan na powrót?.

Reklamy

3 komentarze do “Najnowsze dodatki do szykanów granicznych RP

 1. I w czym tu problem? Jak LOT w Hameryce nie będzie honorował przy check-in wygasłych paszportów polskich, to cala ta niezmierna tragedia dotyczy wyłącznie polskich nielegałów, panicznie usiłujących się ewakuować z US na sposób który im się wydaje dyskretnym, przy pomocy jedynego paszportu jaki posiadają.

  Jeśli to jest rzeczywiście wymaganie US CBP, co niewykluczone, to skutek będzie taki, że każdy nielegał udający się z nadzieją na lotnisko z wygasłym paszportem Bulbonii w dłoni. będzie tam dostawał w pożegnalnym prezencie od podatnika amerykanskiego pomarańczową piżamę i biżuterię na przegubach, a odlatywać będzie w kilka dni póżniej niż zamierzal, i z innym komitetem pożegnalnym niż się spodziewał. W międzyczasie może jeszcze zgromadzić kilka gustownych pamiątek na drogę od współtowarzyszy celi zbiorowej. Przy okazji sprawdzi się, czy ma zamierzający opuśćić terytorium USA nielegal ma jakieś długi albo coś do odsiedzenia za pobicie współnielegala, drobne kradzieże albo jazdę po pijanemu. O ile nielegał ma ze sobą zawinięte w skarpetę dolary w kwocie ponad $10k gotowką których nie zadeklarował do wywozu, to nadwyżka przejdzie na skarb panstwa, a nielegał ma prawo podać CBP do amerykanskiego sądu, żeby mu zwrócili. Słowem, same pozytywy w tej reformie widzę. Źycie jest pełne ironii – zapewne będzie musiała powstać nowa gałąź przemysłu, przemycanie wąsatych nielegałow z USA do Meksyku, żeby mogli stamtąd spróbować odlecieć na Macierzy łono, nie molestowani o takie pierdoły jak paszport.

  Polubienie

 2. Tych nielegali to już tu nie ma. Powyłapywano ich w ciągu ostatnich 2 lat na stacjach benzynowych i w pociągach. 70 tysięcy „turystów” zwiało głównie do Londka. Sam Pan napisał o 2% wiernych synów Macierzy.
  Muszę sprawdzić, jak do tego podchodzi reszta linii lotniczych.

  W zasadzie selekcji dokonuje celnik przed wejściem na lotnisko przed LOTem.

  Właściwie ktoś wykupi bilecik, zostanie przepuszczony przez bramkę a z samolotu wywalą go jak Rokitę he he he 😆

  Polubienie

Przyłącz się do dyskusji i dodaj Swój własny komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s