Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą przypada 2 maja

Decyzją Senatu, Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą przypada 2 maja. Jednak ze względu na wielość świąt i rocznic obchodzonych w tych dniach w Rosji, święto polskiej diaspory i wizytę marszałka zorganizowano 9 dni wcześniej.

Bogdan Borusewicz zauważa, że Polonia w Petersburgu ma swoje problemy, ale podkreśla, że stosunki z miejscowymi władzami układają się dobrze. W ubiegłym roku uroczystości Światowego Dnia Polonii i Polaków za granicą, z udziałem marszałka senatu, zorganizowano w Grecji.

Rosja. W Petersburgu zakończyły się trzydniowe obchody Dnia Polonii

Gazeta Wyborcza – ‎9 hours ago‎
Uroczystą mszą św. w intencji Polaków mieszkających poza granicami kraju zakończyły się w niedzielę w Petersburgu trzydniowe obchody Dnia Polonii i Polaków

Rosja. Borusewicz wręczył członkom rosyjskiej Polonii Karty Polaka

Gazeta.pl – ‎Apr 25, 2009‎
Od piątku w Petersburgu obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą – święto około 20 mln naszych rodaków mieszkających poza granicami Polski.

Rosja. Borusewicz w Petersburgu rozmawiał z władzami o Polonii i

Gazeta Wyborcza – ‎Apr 24, 2009‎
Wraz z delegacją parlamentarzystów marszałek bierze udział w obchodzonym po raz ósmy Dniu Polonii i Polaków za Granicą.

Rosja/ Borusewicz wrćczyů czůonkom rosyjskiej Polonii Karty Polaka

Kurier Wileński – ‎Apr 25, 2009‎
Od piŕtku w Petersburgu obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicŕ – úwićto okoůo 20 mln naszych rodaków mieszkajŕcych poza granicami Polski.

Marszałek senatu na święcie Polonii w Sankt Petersburgu

Wirtualna Polska – ‎Apr 23, 2009‎
Decyzją Senatu, Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą przypada 2 maja. Jednak ze względu na wielość świąt i rocznic obchodzonych w tych dniach w Rosji

Rosja. Rozpoczęła się wizyta Borusewicza w Petersburgu

Gazeta.pl – ‎Apr 24, 2009‎
Drugiego dnia wizyty z okazji organizowanego w Petersburgu Światowego Dnia Polonii i Polaków za Granicą marszałek będzie uczestniczył w licznych spotkaniach
Reklamy

2 komentarze do “Światowy Dzień Polonii i Polaków za Granicą przypada 2 maja

 1. 02.05.2009 09:40 Prawda jest taka, że Polacy już w drugim pokoleniu zatracają poza granicami poczucie polskości. Potem tylko w przelotnych rozmowach dzieci i wnuki emigrantów mimochodem wspominają (oczywiście już w innym języku), że czyjaś babka lub dziadek mieli polskie korzenie. To jest normalna kolej rzeczy.

  Wspominane przez was święto obchodzone poza granicami Polski jest jedynie biurokratyczną konstrukcją wymyśloną na użytek krajowy.

  Niestety, współczesna Polska nie daje wielu powodów do dumy. Te wieczne awantury polityczne, zaściankowość myślenia, pieniactwo, niezrozumiała dominacja zgogmatyzowanego kościoła pozbawiająca człowieka zdolności samodzielnego podejmowania decyzji stają elementem, od którego dzieci emigrantów uciekają.

  Ponadto masowe wyjazdy z kraju będące rezultatem biedy w kraju są potwierdzeniem zacofania ekonomicznego współczesnej Polski. Sami Polacy raczej nie szerzą kultury swoim zachowaniem i umacniają obraz typowego Polaka jako awanturnika w nowych społeczeństwach.

  Ten obowiązujący w Polsce obraz rodaka przebywającego „na tułactwie” i tęskniącego za swymi korzeniami jest wersją szerzoną na użytek krajowy i bardzo daleką od rzeczywistości.

  Większość Polonii nie ma najmniejszego pojęcia o dzisiejszym „święcie”. Najwyższy czas, aby sztuczne pojęcie „Polonia” zastąpić bliższym prawdy określeniem „osoby o polskim pochodzeniu” (oczywiście jeśli sami nadal się do tego poczuwają). obcy

  via Polskie Radio Online – IAR – Polonia i rozsiani po świecie Polacy obchodzą dzisiaj swoje święto.

  Polubienie

Przyłącz się do dyskusji i dodaj Swój własny komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s