Pomniczek na otarcie łez diasporze

KOMITET BUDOWY POMNIKA MACIERZ – POLONII
Krakowskie Przedmieście 64, 00-322 Warszawa
Telefon (+48 22) 826-20-45, faks (+48 22) 826-88-70
e-mail: rozanski17@op.pl

TA PAMIĘĆ IM SIĘ NALEŻY
Prawie jedna czwarta narodu polskiego, żyje poza granicami Kraju. Wielu polskim emigrantom wzniesiono pomniki w uznaniu ich wkładu w ogólnoludzkie wartości kultury, lojalności wobec krajów osiedlenia, ich osiągnięć i poświęcenia dla nowych Ojczyzn. Na świecie są pomniki Tadeusza Kościuszki, Kazimierz Pułaskiego, Fryderyka Chopina, w Brazylii pomnik siewcy polskiego, we a Francji pomnik polskiego górnika.

W Polsce nie ma dotychczas pomnika „Wychodźcy polskiego” chociaż tym wszystkim którzy opuścili kraj, bez względu na przyczyny – taki Pomnik im się należy. Ma to być Pomnik Symbol pamięci Ojczyzny o tych, którzy żyją poza Krajem, ale pamiętają o swoich k o r z e n i a c h .

Z inicjatywy Klubu Publicystów Polonijnych Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowiono zarejestrowaną w KRS, Fundację Budowy Pomnika „Macierz – Polonii”.

via POLSKA-POLACY.

A gdzie są teraz te pieniążki na pomnik ❓

www.pol.org.pl/inne.php?inne=pomnik

Założycielami Fundacji byli senatorowie: Tadeusz Rzemykowski , Ryszard Sławiński i redaktor Zbigniew Różański – prezes Klubu Publicystów Polonijnych. Powołano Zarząd Fundacji. którego przewodniczącym został dr Bogusław Kurant, a sekretarzem Fundacji redaktor Aneta Dąbrowska, pełniąca jednocześnie funkcję Kanclerza.

Komitet Honorowy Budowy Pomnika MACIERZ- POLONII skupia ludzi, którzy dali dowód pamięci o Rodakach żyjących poza Krajem.

Przewodniczącym Komitetu jest Marszałek Senatu prof. Longin Pastusiak. W jego składzie Komitetu Honorowego znajdują się takie znakomitości jak dwóch wcześniejszych marszałków Senatu: prof. Andrzej Stelmachowski (I kadencja) i dr Adam Struzik (III kadencja) prezydent m. st. Warszawy – prof. dr hab. Lech Kaczyński, prof., Andrzej Rottermund – dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, prezes Polskiego Radia S.A. – Andrzej Siezieniewski, dr Wojciech Fijałkowski wieloletni dyrektor Pałacu w Wilanowie, dyrektor TV POLONIA – Antoni Bartkiewicz, senatorowie i posłowie – przedstawiciele prawie wszystkich partii politycznych.

Autorem projektu pomnika jest prof. Czesław Dźwigaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest on twórcą ponad 80 pomników stojących zarówno w Polsce jak i w świecie. Projekt pomnika po wielu dyskusjach na posiedzeniach Komitetu Honorowego jest już prawie gotowy – odlany w gipsie i czeka na odlew w brązie. Pomnik powstaje ze składek społeczeństwa polskiego i darów Polaków żyjących poza Krajem. Na budowę pomnika Fundacja zebrała już blisko 70 tysięcy złotych i zapowiada dalszą zbiórkę.

Poniżej przedstawiamy uchwałę Izby Wyższej w sprawie budowy pomnika:

UCHWAŁA Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 września 2004 roku w sprawie powstania pomnika „Macierz – Polonii”

30 września 2004 roku Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w której czytamy :

Senat Rzeczypospolitej Polskiej sprawujący historyczny patronat nad Polonią i Polakami za granicą, w piętnastolecie odrodzenia swej działalności z radością wita społeczną inicjatywę powstania Pomnika „Macierz – Polonii”

Pomnik wyraża wdzięczność Macierzy Rodakom rozsianym po świecie za ich wierność i przywiązanie do polskości, wielki wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz niesienie pomocy Krajowi w najtrudniejszych momentach.

Senat Rzeczypospolitej Polskiej wspiera tę inicjatywę i kieruje apel do Komitetu Honorowego Budowy Pomnika, aby został on wzniesiony w Stolicy Polski, bohaterskiej Warszawie.

Uchwała podlega ogłoszeniu w dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej: Monitor Polski”

Wicemarszałek Senatu

Kazimierz Kutz

* * *

Tym wszystkim, którzy chcieliby przyczynić się do szybszej realizacji Pomnika podajemy konto na które można dokonywać wpłat:

Bank Millennium Warszawa oddz. 155, z dopiskiem na budowę Pomnika Macierz – Polonii.

nr konta dolarowego 34 11602202 00000000 35361639
nr konta w euro 41 11602202 00000000 35361610
nr konta w złotych 96 1160 2202 00000000 35361590

Z upoważnienia Komitetu Budowy Pomnika
Zbigniew Różański

via Nr konta dolarowego 34 11602202 00000000 35361639 – Polonia – Forum dyskusyjne | Gazeta.pl.

Reklamy

1 komentarz do “Pomniczek na otarcie łez diasporze

  1. Opis pomniczka

    Wychodźca trzyma w ręku wypchany woreczek funciaków szterlingów tuż przed wysyłką do rodzinki w kRaju.

    Opis zwycięskiego projektu: Emigrant Polski, w powłóczystej szacie, na stojąco, trzyma globus. Na globusie siedzi orzeł w koronie. Orzeł osrywa kulę ziemską, usiłując jednocześnie wyrwać szponami jakieś pieniądze z okolic Europy zachodniej. Emigrant Polski trzyma globus po zawietrznej, w wyciągniętej jak tylko się da ręce, pilnie bacząc by mu ptak skraju szaty nie zanieczyścił. ”

    via Wielkim lobem zza oceanu: „Polonia – Macierzy”.

    Polubienie

Przyłącz się do dyskusji i dodaj Swój własny komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s