Ustawa o obywatelstwie RP

Konwencja ETS 166 zakazuje prawie wszystkiego na czym zasadza się w Polsce słodycz trzymania obywatela na państwowej smyczy, i jednoznacznie wskazuje że polskie ustawodawstwo o obywatelstwie – tak obecne jak i projektowane – pozostaje jakieś 50 lat w tyle za standardami traktowania obywateli jakich oczekuje Europa XXI wieku od państw aspirujących do jej członkostwa.

via Skąd bierzecie taki element do parlamentu? Z poboru? – Stary Wiarus: „W Temacie Maci” – Salon24.

Dziennik Ustaw – Dz.U. rok 1920, nr 7, poz. 44.

A może po prostu zróbcie tak, jak cala sprawa była prawnie rozwiązana w II RP przed II wojną światową, w latach 1920-1939? Przedwojenna Polska była znana z wysokiej jakości swego ustawodawstwa. Jeśli obywatel II RP się naturalizował w innym kraju, uzyskując niepolskie obywatelstwo, to AUTOMATYCZNIE tracił obywatelstwo polskie w chwili nadania obcego. Wszystko bez papierów, petycji, suplikacji i opłat. Prosto, sprawiedliwie, jednoznacznie. Tylko że w IV RP po prostu nikt już nie rozumie tych trzech słów.]

GŁOSOWANIE NOGAMI

Pan Maniek the Porcupine ma świetą rację. Uważacie, że macie rzeczywisty kłopot z ludźmi legalnie posiadajacymi dwa lub wiecej paszportów? No to wprowadźcie stare i dobre rozwiązanie, mające gotowy precedens w polskim prawie, sprawdzone i wypróbowane w przedwojennej II Rzeczypospolitej.

Według ustawy o obywatelstwie polskim z 1920 roku, kto nabywał obywatelstwo obcego państwa, ten w momencie jego nabycia automatycznie tracił obywatelstwo polskie. Od tej chwili miał w polskim prawie status cudzoziemca. Nic nie musiał w tej sprawie robić, utrata obywatelstwa byla automatyczna. Jeśli chciał je odzyskać, musiał przejść cały proces naturalizacji cudzoziemca w Polsce, ze wszystkimi jego wymaganiami i bez gwarancji pozytywnego wyniku.

Dzis prawie identyczne prawo obowiazuje m.in. w Austrii – obywatel austriacki naturalizujacy sie w inym kraju automatycznie traci obywatelstwo austriackie, chyba ze pomyslnie zalatwiono jego wniosek do prezydenta Austrii o specjalne zezwolenie na zachowanie obywatelstwa austriackiego.

Nikt się nigdy na prawo o obywatelstwie polskim przed wojną ani słowem nie uskarżał, ponieważ cała rzecz była zupełnie dobrowolna – nikt nie musi emigrować, a jeśli juz wyemigrował, to nie musi się naturalizować w innym kraju. To była własna, suwerenna decyzja obywatela, o skutki której mógł mieć pretensje tylko do siebie.

via Wielkim lobem zza oceanu: styczeń 2005.

Parada komentarzyków Onetowców

Należałoby zacząć od odebrania prawa głosowania w polskich wyborach osobom

~poradnik

dzisiaj, 13:53

z polskim obywatelstwem, które nie mieszkają w Polsce i nie płacą tu podatków.

via Forum – Waszym zdaniem – Onet.pl Wiadomości.

~krajan

Wyobrażam sobie przekręty ,szczególnie w strefach przygranicznych i odzyskanych !!!!!!!

~tu_bylec

to niech niech nie korzystają z polskiego obywatelstwa. Trzeby tu ponosić trudy ciężkiego życia Polaka, a nie zza granicy komentować wszystko.

i zmieniamy obywatelstwo A na obywatelstwo B (zawieszony częściowo w biernym prawie wyborczym), jeśli nastąpi przyjęcie obcego obywatelstwa, to na obywatelstwo C z pozbawieniem prawa biernego i czynnego. Powrót do kraju przywraca obywatelstwo A!

obywatelstwo i kontrakt
~st

spotkalem juz wielu „Polakow” z polskim paszportem ktorzy nie znali polskiego, uwazam ze nadawanie obywatelstwa nie powinno byc ulatwiane.

[PDF]

Problematyka obywatelstwa w aktualnych pracach Rady Europy

– [ Translate this page ]

File Format: PDF/Adobe Acrobat – View as HTML
ewolucję. O ile pierwsza ustawa z 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie państwa polskiego przewidywała w artykule 7 automatyczne nabycie przez kobietę
http://www.ce.uw.edu.pl/pliki/pw/2-1998_Czaplinski.pdfSimilar pages
 1. Polskie obywatelstwo – emigranci

  – [ Translate this page ]

  zasady wynikające z ustawy z dnia 20 stycznia 1920 roku o obywatelstwie Państwa Polskiego Z chwilą ogłoszenia tej ustawy (tj. 31 stycznia 1920 roku) prawo
  obywatelstwo.eu/emigranci.html – 21k – CachedSimilar pages

 2. Polskie obywatelstwo

  – [ Translate this page ]

  Poradnik prawny – obywatelstwo polskie. takich jak: ustawa o obywatelstwie Państwa Polskiego z dnia 20 stycznia 1920 roku wersja od 31.01.1920, ustawa o
  obywatelstwo.eu/ – 10k – CachedSimilar pages

 3. [PDF]

  USTAWA z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim.

  – [ Translate this page ]

  File Format: PDF/Adobe Acrobat – View as HTML
  Osoby, które nabyły obywatelstwo polskie na podstawie art. 2a i 3 ust. 2 ustawy z dnia 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego (Dz. U. Nr 7,
  http://www.vip-service.com.pl/pdf/USTAWA%20o%20obywatelstwie%20Polski.pdf – Similar pages

 4. [PDF]

  2007-07-16 USTAWA z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim

  – [ Translate this page ]

  File Format: PDF/Adobe Acrobat
  Osoby, które nabyły obywatelstwo polskie na podstawie art. 2a i 3 ust.2 ustawy z dnia 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego (Dz.U. Nr 7,
  isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20000280353&type=3&name=D20000353Lj.pdf – Similar pages

 5. Dziennik ustaw z 1920 Nr 7 Poz. 44 – Akty prawne – e-prawnik.pl

  – [ Translate this page ]

  Ustawa z dnia 20 stycznia 1920 r. o obywatelstwie Państwa Polskiego. Dziennik ustaw z 1920 Nr 7 Poz. 44 z dnia 1920-01-20.
  e-prawnik.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/1920/7/44/ – 42k – CachedSimilar pages
Reklamy

3 komentarze do “Ustawa o obywatelstwie RP

 1. Szukam starych Ustaw:
  1. o pozbawianiu obywatelstwa PL z czasów np. Piłsudskiego
  2. o anulowaniu/uchyleniu tej ustawy z lat powojennych.
  Chodzi mi o zweryfikowanie zasłyszonego kuriozum polegającego na tym, że osoby wrogie Polsce które zostały m.in za Piłsudskiego pozbawione obywatelstwa, na mocy uchylenia starej ustawy mogą ubiegać się (ich rodziny) dzisiaj np. o rehabilitację a nawet pewne świadczenia.

  Polubienie

Przyłącz się do dyskusji i dodaj Swój własny komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s