Przerywnik humorystyczny

POLONIA JEST NAM BLISKA.

Wszyscy rozumiemy, jak ważne dla całego polskiego społeczeństwa jest pomaganie Polakom mieszkającym poza granicami kraju. Niesienie pomocy naszym rodakom w ich codziennym życiu, w chęci kultywowania tradycji kulturalnej i językowej, w dążeniu do tego, aby nowe pokolenia kontynuowały emocjonalny związek ze starą ojczyzną jest oczywistym dla nas działaniem. Natomiast nie wszyscy zdajemy sobie sprawę ze zmian zachodzących w Polonii. Nie dla wszystkich jest oczywiste, ze nowe pokolenia są inne od swoich rodziców, czy swoich dziadków. Ta dosyć banalna prawda w codziennym życiu nie jest czasami dostrzegana. Za granicą działa wiele tradycyjnych, szacownych i wielce zasłużonych organizacji, ale jest też rzeczą charakterystyczną, że – zwłaszcza w wysoko rozwiniętych państwach zachodnich – młodzi Polacy nie garną się do nich. Tworzą za to organizacje w ramach własnych grup profesjonalnych – studentów, inżynierów, lekarzy, ekspertów od finansów etc. Mam wrażenie, że my do tej pory nie nauczyliśmy się współpracy w szerszym wymiarze z tymi mniej zorganizowanymi środowiskami.

via Wirtualna Solna koło Sztokholmu

Tak samo, jak nie kazdy mieszkaniec Polski musi byc czlonkiem SLD, rowniez nie kazdy Polak czy osoba pochodzenia polskiego zamieszkala za granica musi byc czlonkiem organizacji polonijnej, figurujacej w rejestrze Wspolnoty Polskiej, MSZ, MSW czy sluzb wywiadu RP.

Wyrazanie ubolewania z powodu braku kontaktu wladz RP ze wszystkimi osobami polskiego pochodzenia, zamieszkalymi za granica winno byc poprzedzone rozeznaniem, czy osoby te rzeczywiscie bez takich kontaktow nie moga sie obejsc.

via Wirtualna Solna

Nie chcę tu robić żadnej agitki przeciwko Kulińskiemu, ale tuż przed likwidacją pokaźnych archiwów obiecał restaurację całej witryny. Obiecanki cacanki.
Pierwsza czwórka piątej kolumny « Wychodźstwo: „Z jakiej paki wspomniany portal redagowany przez dwie osoby, Wlodzimierza Kulinskiego i Miroslawa Wiechowskigo (a.k.a. “Gajowy Marucha”) z miasteczka Solna w Szwecji, uzurpuje sobie prawo do reprezentowania Polonii?“”

Reklamy

Przyłącz się do dyskusji i dodaj Swój własny komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s