Radosław Banan Sikorski

dla przykładu, przekraczając strefę Schengen z USA na lotnisku we Frankfurcie czy Kopenhadze, ich służby graniczne nawet w najmniejszym stopniu nie interesują się tym, czy turysta z USA ma, czy może, cholera jasna, nie ma polskiego obywatelstwa… A z tamtąd ląduje się w Polsce jako „Schengen arrivals”, bez polskiej kontroli paszportowej (pokazując paluszek Sikorskiemu).

Takich to właśnie „dalekowzrocznych, utalentowanych i dorosłych polityków” lansuje się na urzędy w Polsce, a obecnie nawet na zaszczytny urząd prezydenta Rzeczypospolitej.

Sikorski krzyczał, „nie jesteśmy republiką bananową”. Mam nadzieję, że Polska nie chce nią zostać pod prezydenturą Radka „Banana”.

via Za co Polonia nie lubi Sikorskiego – John Kowalski: „Widziane z USA” – Salon24.

Polska – Polonii (Sagatowska, Stelmachowski, Sikorski)
min. R. Sikorski: Stany podwójnego obywatelstwa zdarzają się nawet podsekretarzom stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych… zdarzają się milionom Polaków zagranicą i nie rozumiem dlaczego jest to problemem akurat dla małej garstki ludzi. To jest praktyka zgodna ze zwyczajami innych państw. To nie jest coś, co myśmy sobie wymyślili – dokładnie tak samo traktuje swoich obywateli państwo amerykańskie. Nie widzę powodów, dla których mielibyśmy robić to inaczej.

Relacja skrócona | Relacja pełna | Fotoreportaż | audio / video | Materiały |Komentarz prasowy

min. R. Sikorski: Panie profesorze, jeśli to jest przedmiotem niepokoju to wyjaśniam, że ta praktyka, zgodna z naszym prawem, nie tworzy tego typu uniedogodnienia, bo jeśli ktoś jest obywatelem amerykańskim, to naturalnie do wjazdu do Stanów Zjednoczonych nie potrzebuje amerykańskiej wizy, więc problem po prostu nie istnieje.

prof. A. Stelmachowski: Czyli nakłania pan, panie ministrze, żeby jednak nosili dwa paszporty?

min. R. Sikorski: Naturalnie, to jest praktyka, którą tolerujemy, która jest uznawana powszechnie wo-bec państwa, którego jest się obywatelem – wobec władz kraju, którego jest się obywatelem używa się dokumentów tego kraju.
Wobec władz amerykańskich paszportu amerykańskiego, wobec władz polskich – polskiego.

K. Zielke: A jakie są planowane zmiany w ustawie, bo nowa ustawa jest przygotowywana, prawda? Czy ona ma zaostrzyć dotychczasowe przepisy, czy ma być zgodna z tą nową praktyką?

min. R. Sikorski: Chcemy potwierdzić doktrynę stosowaną w tej chwili. Podkreślam, bardzo korzystną dla Polaków na całym świecie.

K. Zielke: Mamy jeszcze pytania dotyczące nazwiska panieńskiego, w paszportach rubryka dotycząca nazwiska poprzedniego jest wykreślana i to ludziom utrudnia życie.

via Spotkanie dyskusyjne z cyklu Forum Polska 2000 z dnia 15 czerwca 2000.

Przyłącz się do dyskusji i dodaj Swój własny komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s