Dyskryminacja Polonii – na przykładzie wyborów

Aktualnie, mogę brać udział w wyborach do Sejmu, do Parlamentu Europejskiego, gdy posiadam ważny paszport polski. Żona moja ma już paszport przeterminowany, więc nie może brać udziału w żadnych wyborach. Paszport polski jest jej potrzebny wyłącznie do tego, aby mogła brać udział w wyborach, do niczego więcej. Ale sam paszport jeszcze nie wystarcza. Żąda się od nas, abyśmy przed wyborami, przed każdymi wyborami, rejestrowali się w konsulatach. Żyjemy już w XXI wieku i wydaje mi się, że można by założyć jedną wielką bazę danych dla całej Polonii i na tej podstawie dopuszczać do udziału w wyborach każdego, kto okaże się dowodem tożsamości, niekoniecznie paszportem, np. prawem jazdy lub innym dokumentem z fotografią. Taka baza obejmowałaby Polonię na całym świecie. Nawet jeżeli ktoś zmienia miejsce zamieszkania, to wystarczy tylko uaktualnić dane w tej bazie. To po pierwsze.

Aby rzeczywiście umożliwić Polakom mieszkającym poza granicami kraju udział w wyborach, należy opracować system informatyczny, który pozwalałby oddawać głos poprzez Internet. Aktualnie mamy np. w Kanadzie punkty wyborcze w konsulatach polskich. Nierzadko odległość tych punktów od miejsc zamieszkania Polaków to setki kilometrów. Dlatego taki system to konieczność, jeśli traktuje się poważnie Polskę i Polaków. Znowu przypomnę, że żyjemy już w XXI wieku i opracowanie takiego systemu to nie jest problem.

via Dyskryminacja Polonii – na przykładzie wyborów – Bibula – pismo niezalezne.

W temacie

PORADNIK WYBORCY POLONIJNEGO

Mar 18, 2002 *
Apr 25, 2002 *
Jun 03, 2002 *
Oct 05, 2002 *
May 09, 2003 *
Jun 04, 2003 *
Aug 08, 2003 *
Oct 19, 2003 *
Jan 04, 2004
Jan 05, 2004
Feb 18, 2004 *

Lotnisko Okecie

From: Stary Wiarus
Date: 11/26/00

Comments

Jeden z dyskutantow napisal do „Wirtualnej Polski” jak ponizej. Czy ktos jeszcze ma teraz watpliwosci, ze na Okeciu prowadzi sie skoordynowana akcje „polowania na Polonie”? Pytanie tylko, po co? Z listu p. Kawczynskiego wynika, ze ktos gdzies wydumal mniej wiecej nastepujaco: „paszport polski, znaczy Polak; zas Polacy maja w Polsce mieszkac, nie gdzie indziej, chyba ze im panstwo laskawie zezwoli czasowo za granice wyjechac”. Jak sie wydaje, kwestii milionow osob z obywatelstwem polskim lub pochodzenia polskiego mieszkajacych stale poza granicami RP nie bierze sie obecnie w ogole pod uwage. „Rozwiazanie ostateczne” kwestii Polonii?

Dyzurnym dyskutantom konsulatu RP zwracam uwage, ze Wiarus tego sobie nie wymysli, tylko cytuje list czytelnika do „WP”. Kto ciekawy, moze sie zwrocic e-mailem do p. Kawczynskiego po szczegoly.

==================== Jestem Kanadyjczykiem (pochodzenia polskiego) na stale zamieszkujacym w Holandii. Podrozujac, posluguje sie kanadyjskim paszportem bo tam mam wbita wize stalego pobytu w Holandii. Podroze do Polski (sluzbowe) sa koszmarem. Bylem kilka razy zatrzymywany na granicy, najczesciej na Okeciu. Ostatnio zostalem zatrzymany z powodu biletu lotniczego z Amsterdamu do W-wy i z powrotem. Poslugujac sie polskim paszportem, „mialem obowiazek miec bilet powrotny do W-wy”. Tego typu bzdury zdarzaja sie regularnie. Urzednicy ambasady polskiej sugeruja pisanie odwolan do wladz w Polsce. Jako dyrektor w duzej amerykanskiej firmie, nie moge sobie pozwolic na te paszportowe bzdury. Wracajac z W-wy do „domu” w Holandii mam obowiazek poslugiwania sie paszportem uprawniajacym do pobytu stalego w Holandii. Takie wskazowki otrzymalem od wladz holenderskich i zamierzam sie stosowac do nich, niezaleznie czy jest to po mysli „nawiedzonych” politykow w Polsce czy nie. Kontynuacja obecnej polityki spowoduje porzucenie polskiego obywatelstwa, ktore jest mi potrzebne wylacznie do utrzymania wiezow kulturalnych z Polska.

Mike Kawczynski (kawczynski@planet.nl)

Forum Dyskusyjne.

2 komentarze do “Dyskryminacja Polonii – na przykładzie wyborów

Przyłącz się do dyskusji i dodaj Swój własny komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s