Następna stroniczka polonijna znika niespodziewanie jak za dotknięciem łap Wojsk Łączności

Likwidacja serwisu Polonia

28.01.2002

WP [15:35]

1 lutego Serwis Polonia Wirtualnej Polski zniknie bezpowrotnie. Przyczyną są względy finansowe. Ubędzie zatem ze stron Wirtualnej Polski źródło informacji o życiu Polonii i Polaków za granicą.

Przez półtora roku udało nam się zgromadzić wielu przyjaciół i współpracowników oraz znaleźć dla serwisu miejsce na przebogatej mapie mediуw polonijnych. Przekazywaliśmy informacje interesujące dla dziesiątków tysięcy osób, ktуre nas odwiedzały.

Jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, którzy dostarczali wiadomości naszemu serwisowi.

Mamy nadzieję, że nasza praca w jakiś, choćby nieznaczny sposób, przyczyniła się do przybliżenia problemów Polonii i Polakуw z zagranicy, żyjącym w kraju, a także stała się jednym z katalizatorów integracji Polonii. Udało się nam zachować otwartość i niezależność, tak ważną w sytuacji Polonii, ktуrej interesy rуżne ośrodki starają się wygrywać dla swoich własnych celów.

Jednocześnie przepraszamy za pomyłki i błędy, które z pewnością popełniliśmy. Żałujemy, że nie udało się nam rozwinąć naszych Wiadomości Polonijnych w pełnokrwisty serwis.

Być może inni się na to zdecydują, bo kilkunastomiesięczna działalność wiadomości polonijnych Wirtualnej Polski przekonuje o jednym – że serwis informacyjny o i dla Polonii i Polaków z zagranicy jest potrzebny. Świadczą o tym listy, które otrzymaliśmy po poinformowaniu naszych współpracowników i czytelnikуw, z ktуrymi utrzymywaliśmy kontakt, o likwidacji naszego serwisu. Fragmenty niektуrych z nich przytaczamy.

Uważam, że taka strona była jak najbardziej potrzebna. Myślę, że takiego zdania są Polacy z całego świata. A kto wpadł na taki pomysł?
Anna Gordijewska (Radio Lwуw)

To czarny dzień w historii polskiego Internetu. Ręce opadają. Jestem w szoku. Serwis Polonia był najlepszym i najwszechstronniejszym źródłem informacji o Polonii świata. Był dla nas statkiem-matką, który koordynował i podsumowywał działalności i życie Polonii całego świata. To było swego rodzaju „centrum dowodzenia” dla wszystkich witryn polonijnych. W Serwisie Polonia splatały się wszystkie drogi wiodące z odległych zakątków świata, gdzie żyją Polacy i tworzyły przejrzysty obraz życia Polonusow. To niepowetowana strata! Zamknięcie Serwisu Polonia jest smutnym dowodem, że Polonia coraz mniej znaczy dla Polaków w kraju.
Robert Jaworski CyberExpress – Australia

Żal tego adresu pod którym można było tyle ciekawych wiadomości znaleźć, ale pewnie siła wyższa, na którą rady nie ma.
Aleksandra Pilatowska (Radio MultiKulti – Berlin)

Bardzo szkoda, że tak się stało, gdyż były to cenne wiadomości również dla nas Polaków zamieszkałych poza granicami kraju, a także doskonały kontakt z Polonią w różnych krajach.
Alicja Januchowski (Komitet Pomocy dla Rafała – USA)

Polonia świata bardzo na tym ucierpi. Wasza praca wspierała Polaków w poczuciu jej tożsamość. .
Aleksandra Proscewicz (Kurier Berliński – Polonica)

Przykro, że tego serwisu nie będzie, bowiem dzięki niemu można było szybko, bez szukania na różnych witrynach, znaleźć wszystko co dzieje się w świecie polonijnym w różnych krajach i miastach i na łamach rożnych wydawnictw polonijnych.
Alicja Jacyna (Teraz – Filadelfia, USA)

Redakcja Komunikatуw Ottawskich z wielkim smutkiem przyjęła te wiadomość. Serdecznie dziękuję redaktorom Serwisu Polonia WP w imieniu własnym i tysięcy Polonusow, ktуrzy z ogromnym zaciekawieniem odwiedzali strony Polonijne na WP. To dzięki Wam mogliśmy śledzić na bieżąco obrady Zjazdu Polonii czy też sejmowe obrady nad Ustawą o Obywatelstwie. To dzięki Wam mogliśmy dowiadywać się o naszych Rodakach rozsianych po całym świecie.
Czesław Piasta (Ottawa)

Szkoda likwidacji. Zrobiliście dużo pozytywnej roboty.
Profesor Andrzej Targowski, cybernetyk, Prezes Światowej Rady Badań nad Polonią. (USA)

My, w Żytomierzu, borykając się z codziennym brakiem informacji o życiu polskim, z wieloma problemami organizacyjnymi i finansowymi, odczuliśmy to jako zniknięcie kogoś bardzo ważnego i bliskiego, kogoś, do kogo zdążyliśmy się przyzwyczaić i polubić. Serwis odbieraliśmy (przynajmniej ja) jak przyjaciela. Informacje z czatów „Wirtualnej Polski” w „Dzienniku Kijowskim” dostarczały najlepszych informacji o tym, co się działo w Warszawie a dotyczyło nas – Polaków (i nie tylko Polakуw) na Ukrainie. Bardzo żałujemy, że nie będzie informacji o Polonii na „Wirtualnej Polsce”. Lukę te nie wypełnia obecnie żadne z mediów polonijnych i nie wiemy, czy ktoś te lukę będzie mógł wypełnić. Będziemy trwali dalej w Żytomierzu. Szkoda, że bez was.
dr Sergiusz Rudnicki, prezes Polskiego Towarzystwa Naukowego w Żytomierzu (Ukraina)

Oj… A to dopiero niespodzianka dla Polonii. Strona PAI też właściwie nie działa… I co teraz zrobimy?
Krzysztof Mazowski (Adoz & Relacje – Norwegia/Szwecja)

To wielka i nieodżałowana szkoda! Jakże mogło dojść do tego, że jeden z najambitniejszych serwisów polskich zostaje wycofany z Internetu?
Liliana Osses Adams, harfistka i poetka (Kalifornia)

To jeszcze jeden dowуd, jak mało ważni są Polacy w świecie dla tych, których uważają za najbliższych. Żal ludzi, którzy uważają, że każda inwestycja zwracać się musi w gotówce… bardziej żal tych, którzy im wierzyli. Robiliście świetną robotę, trochę więcej wartą niż zarabianie pieniędzy dla firmy.
Michał Bieniasz Prezes Związku Dziennikarzy Polskich na Wschodzie (Estonia)

Z dużym smutkiem i zdziwieniem przyjąłem informację o likwidacji Serwisu Polonia, byłem codziennym gościem na Państwa stronach i w mojej pracy było to ważne źródło informacji o Polonii. Był to niewątpliwie najbardziej pełny i świetnie robiony serwis internetowy. Szkoda.
Tadeusz Nowakowski (Nowa Gazeta Polska – Sztokholm)

Przykro mi niewymownie, że diabli biorą strony polonijne. Na pocieszenie mogę tylko zaręczyć, że Wasz wysiłek na pewno nie poszedł na marne.
Marek Popowicz-Watra (dziennikarz Polskiego Radio Toronto i felietonista Dziennika)

Włączenie tematyki polonijnej do „normalnej”, redagowanej na przyzwoitym poziomie, gazety zaowocowało nowoczesna formułą łączności Polonii z Krajem. Tematyka polonijna, traktowana równie poważnie jak sprawy krajowe czy ważne wydarzenia zagraniczne podnosi rangę Polonii. Dla ośrodków polonijnych jest to rуwnież unikalna możliwość uzyskania informacji na temat innych Polonii. Krótko mуwiąc „Wirtualna Polska” spełnia pod pewnymi względami ważniejszą rolę niż organizacje powołane do zajmowania się polską diasporą. Integruje Polonię świata zarówno wewnętrznie jak i z Polską.
Janusz Rygielski, prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.

Udało się Redakcji bardzo dużo dokonać w ciągu ostatniego okresu. Szkoda, by to teraz zmarnować. Może jednak można byłoby ten serwis jakoś kontynuować? Nawet z opóźnieniami dzień czy dwa w publikacji – ciągle spełniałby istotną rolę w integracji i wymianie informacji zarówno między Polakami mieszkającymi za granicą, jak i w kraju.
Andrzej M. Salski (The Summit Times – Kalifornia)

Ale to niemożliwe! Dlaczego?! Już powiedziałam o tym w redakcji. Wszyscy są oburzeni… Przecież właśnie w WP można było znaleźć na bieżąco najwięcej wiadomości polonijnych, co było bardzo aktualne dla nas, szczególnie szykując stronę „Polacy na świecie”… prawie zawsze bazowałam na informacjach WP. … to jest kolejną utratą możliwości obcowania z Rodakami na świecie Szkoda, przykro i hadko…: – (((((
Wanda Zajączkowska (Sekretarz Redakcji „Kuriera Wileńskiego” – Litwa) sekret@kurierwilenski.lt

Dziękuję serdecznie za ciekawe artykuły w dziale Polonia, które czytałem codziennie. Będzie mi ich z pewnością brak.
Ryszard Chmielewski (Kalifornia)

Za wszystkie słowa poparcia – dziękujemy. Mamy nadzieję, że spotkamy się jeszcze w przestrzeni Internetu. A może i osobiście?

Piotr Rachtan, redaktor naczelny Serwisu Polonia WP

Wawrzyniec Pater, redaktor Serwisu Polonia

Reklamy

3 komentarze do “Następna stroniczka polonijna znika niespodziewanie jak za dotknięciem łap Wojsk Łączności

  1. Jeszcze jedna tuba dusz martwych z Internetu znika, bo w Kalifornii nie chciala ozywic Modjeskich pomnika. Ktory by stal w Anglosaskim morzu dla polskiego rymu, i swym dynamizmem martwe dusze zrywal do czynu. O Modjeska znajdziesz w Internecie wiele, tylko szukaj, a nie stoj jak ciele.

    Polubienie

Przyłącz się do dyskusji i dodaj Swój własny komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s