GUS: kolejny wzrost skali emigracji z Polski

Liczba emigrantów przebywających czasowo poza granicami Polski wyniosła ok. 2,27 mln osób na koniec 2007 roku wobec ok. 1,95 mln osób rok wcześniej, podał dziś Główny Urząd Statystyczny (GUS). Na koniec 2005 roku liczba emigrantów tego typu wyniosła ok. 1,45 mln osób, zaś na koniec 2004 roku – ok. 1,00 mln osób.

via GUS: kolejny wzrost skali emigracji z Polski – Praca i ubezpieczenia – Gazeta Prawna – największy dziennik gospodarczy.

a tu falandyzują odwrotnie

13:00 wt. 28-06-2011
Wstępne wyniki będą znane już na początku lipca. Do tego czasu Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej powołuje się na dane publikowane w Roczniku Demograficznym GUS.

Według nich liczba Polaków czasowo nieobecnych z powodu wyjazdu za granicę na okres powyżej trzech miesięcy wynosiła w 2008 r. 88,3 tys., natomiast w 2009 r. – 68,8 tys. (dane za 2010 r. nie są jeszcze dostępne).

Liczba osób z obywatelstwem polskim, które wróciły z zagranicy (zameldowanych na pobyt czasowy ponad 3 miesiące) , wyniosła w latach 2008-2009 odpowiednio 4,7 tys. i 5,6 tys. GUS poza statystykami opierającymi się na danych administracyjnych opracowuje statystyki dotyczące migracji również na podstawie Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL).

Zgodnie z „Informacją o rozmiarach i kierunkach emigracji z Polski w latach 2004-2009 w 2008 r. emigracja z Polski na pobyt czasowy (powyżej 3 miesięcy) wynosiła 2210 tys. (co stanowi spadek w stosunku do roku poprzedniego o 60 tys.). W roku 2009 r. tendencja spadkowa nadal się utrzymywała, liczba emigrantów z Polski obniżyła się do 1870 tys. Na podstawie obserwowanego zmniejszenia rozmiarów emigracji w kolejnych latach, można wnioskować o wzroście liczby powrotów do Polski.

via Polacy wracają z emigracji do pracy w Polsce. Masowo! Jest się czego bać? – Strefa Biznesu, Gazeta Pomorska – lokalny portal przedsiębiorców.

28.06.2011, 09:42 ale dane sprzed roku

via Polski inżynier po powrocie z emigracji – eGospodarka.pl – Raporty i prognozy.

Reklamy

1 komentarz do “GUS: kolejny wzrost skali emigracji z Polski

  1. […] via GUS: kolejny wzrost skali emigracji z Polski « Wychodźstwo. Czy praca w USA jeszcze się opłaca? – Praca – WP.PL via praca.wp.pl on 6/24/11 ~Cecylia z NY [2011-06-20 05:30] Obiektywnie: w Polsce dobra prace dostaje sie „po znajomosci” lub w rodzinie. Dla innych zostaja „ochlapy”, czyli ciezka praca za marne pieniadze. To bylo powodem mojej emigracji do USA /dopomogl Bog, bo dostalam wize emigracyjna juz w Ambasadzie Amerykanskiej w W-wie/. Zyje z mezem komfortowo, oczywiscie nie „ponad stan”. Wszystkim uczciwie pracujacym Polakom, bez „ukladow” w Polsce zycze emigracji /legalnej/ do USA. To naprawde wspanialy Kraj. Warunek: trzeba byc uczciwym i rzetelnym w pracy, nie oszukiwac na podatkach. […]

    Polubienie

Przyłącz się do dyskusji i dodaj Swój własny komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s