2 maja – dzień Polonii, karty wysiedleńca i flagi państwa honorującego dekret Rady Najwyższej ZSRR z dnia 29 XI 1939

Dzień Diaspory powinniśmy obchodzić 29 listopada

Dizisiejsze traktowanie Polonii Wschodu przez Polskę to szczyt nikczemności. Nie dziwcie się, że do póki tak postępujecie, nikt za granicą słyszeć nie chce o polskiej pięknej karcie w historii, polskim honorze narodowym, Opoce, Przemurzu, Chrystusie Narodów. Zamiast ciągłych prób wsadzania mi lepkiej łapy państwa do kieszeni za pomocą ‚dyplomatów’ o mentalności alfonsów, przypomnijcie sobie najpierw o Polakach, których Polska zdradziła i opuściła w potrzebie.
za pomocą 2 maja – dzień Polonii – Konrad Pisarski: „Wynurzenia imperialisty” – Salon24.

29 listopada 1939 Prezydium Rady Najwyższej ZSRR przyjęło dekret, w myśl którego obywatele polscy zamieszkujący zachodnie obwody Ukrainy i Białorusi automatycznie stawali się obywatelami ZSRR. Wprowadzono także przymus posiadania paszportów wewnętrznych ZSRR przez obywateli II RP, którzy w wyniku wojny znaleźli się na tych terenach. Akcja rejestracyjna z tym związana była podstawą do późniejszych policyjnych represji NKWD ( w tym masowych wywózek z roku 1940).

Powyższe akty prawne, sprzeczne z ratyfikowaną przez Rosję Konwencją haską IV (1907) były nieważne w świetle prawa międzynarodowego i nie były uznawane zarówno przez Rząd RP na uchodźstwie jak i państwa sojusznicze wobec Polski, a także państwa trzecie (neutralne) przez cały czas trwania II wojny światowej. Niemniej od czerwca 1941 ZSRR konsekwentnie powoływał się wobec Wielkiej Brytanii i USA na fakt odbycia „wyborów” jako plebiscytu ludności zamieszkałej tereny Polski okupowane od agresji ZSRR na Polskę na rzecz przynależności tych terenów do ZSRR.

za pomocą Wybory do Zgromadzeń Ludowych Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi 1939 – Wikipedia, wolna encyklopedia.

Reklamy

2 komentarze do “2 maja – dzień Polonii, karty wysiedleńca i flagi państwa honorującego dekret Rady Najwyższej ZSRR z dnia 29 XI 1939

Przyłącz się do dyskusji i dodaj Swój własny komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s